Ballina Shëndeti Tre gabimet e përditshme që ju shëndoshin dhe nuk i kuptoni

Tre gabimet e përditshme që ju shëndoshin dhe nuk i kuptoni

E vërteta është se shumë kanë mbetur të mahnitur me peshën që kanë fituar duke marrë parasysh se nuk hanë shumë. Sidoqoftë, ndonjëherë nuk është vetëm sasia e ushqimit që na shëndoshë por edhe zakonet që sigurisht nuk ndihmojnë në mirëmbajtjen ose humbjen e peshës sonë.

Në fakt, shumë herë zgjedhjet tona rutinore dhe ushqimore mund të na shtojnë peshë pa e kuptuar ne.

Shihni për shembull tre gabimet e mëposhtme ditore që kontribuojnë në këtë:

Ju nuk pini ujë kur keni etje

Nëse çdo herë që keni etje vraponi për një pije të butë ose lëng të standardizuar në vend të një shishe me ujë akulli, atëherë patjetër shtoni mjaft kalori në dietën tuaj ditore. Shumë ujë dhe pije freskuese në moderim ju mbajnë të shëndetshëm dhe në peshën tuaj.

Ju nuk merrni një kon në punë

Ushqimi i shpejtë është tërheqës por jo i shëndetshëm dhe është padyshim zgjidhja juaj nëse nuk merrni ushqim me vete nga shtëpia prandaj mos e lini pas dore.

Vaktet e shpejta

Mund të mos jetë e lehtë ta shmangni por të paktën ta kufizoni. Për shembull, kur uleni në divan për të parë filmin tuaj të preferuar, vendosni patate të skuqura të matura në një tas dhe mos merrni tërë çantën që me siguri do të zhdukeni. /abcnews.al

Artikulli paraprakShëndetësia më e mirë para viteve ’90 apo tani? Çomo në ABC: Pyetje e vështirë…
Artikulli tjetërHaradinaj heq dorë nga kërkesa për t`u bërë president: Nuk kemi shumicën (VIDEO)