Ballina Shëndeti Pijet e njohura që rrisin trigliceridet me 53% dhe K Ë R...

Pijet e njohura që rrisin trigliceridet me 53% dhe K Ë R C Ë N O J N Ë zemrën

Sa e pafajshme mund të jetë një kanaçe sode? Cili është rreziku për shëndetin tonë nga konsumimi i pijeve energjike ose lëngjeve të paketuara me sheqerna të shtuara?

Një studim i botuar në Journal of the American Heart Association zbuloi dimensionin jo shumë miqësor të konsumimit të pijeve me sheqer.

Vetëm një kanaçe prej 330 ml e një pije të pasur me sheqerna të shtuara (pije freskuese, lëngje të paketuara, pije energjike) në ditë, është e mjaftueshme për të vënë në rrezik sistemin tonë kardiovaskular, sipas shkencëtarëve.

Duke analizuar të dhënat nga 6,000 njerëz gjatë një periudhe 12-vjeçare (1991-2014), ekipi hulumtues zbuloi se konsumi ditor i sasisë së mësipërme shoqërohej me një rritje 53% të triglicerideve dhe një rënie prej 98% të kolesterolit HDL (të mirë).

Gjetjet nuk treguan ndonjë efekt shëndetësor përkatës nga konsumi i produkteve të lehta dhe lëngjeve natyrore 100%, megjithatë, ekspertët nuk rekomandojnë konsumimin e tepërt të këtyre pijeve si një alternativë, pasi kërkohet studim i mëtejshëm.

Nutricionistja e Qendrës Mjekësore të Universitetit të New York-ut Samantha Heller, e cila mori pjesë në studim, ndau disa këshilla për të kufizuar konsumin e pijeve të tilla:

Për fëmijët, konsumimi i pijeve të tilla është i ndaluar pasi mund t’i bëjë ata të varur nga shija e ëmbël. Për fëmijët më të rritur ose të rriturit, soda me aromë të shtuar ose shtimi i pak frutave natyralë ose lëngut bimor në një sode të thjeshtë sode mund të jetë një fillim i mirë.

Në fund, sugjeroni alternativa të tilla si uji, çaji, kafeja ose qumështi i butë.

Në çdo rast, ekspertët theksojnë se konsumimi i pijeve me sheqer dhe pijeve të buta nuk ofron ndonjë përfitim ushqyes dhe sigurisht nuk rekomandohet të jetë pjesë e dietës së fëmijëve.

Artikulli paraprakShaban Tërstena shkruan nga spitali: Isha shumë afër V D E K J E S nga Covid-19, falënderoj Zotin!
Artikulli tjetërCOVID-19 shuan familjen shqiptare në Itali, ëndrra e 43-vjeçarit që mbeti në mes të rrugës