Ballina Shëndeti A keni tiroide? Simptomat që duhet t’ju shqetësojnë

A keni tiroide? Simptomat që duhet t’ju shqetësojnë

Hipotiroidizmi është gjendja në të cilën tiroidja është jo-aktive dhe nuk prodhon sasi të mjaftueshme të hormoneve të çmuara të tiroides. Është një gjendje që ndodh mjaft shpesh tek gratë, me të paktën 10% të grave që kanë simptoma të hipotiroidizmit deri në moshën 50 vjeç. Rreziku i hipotiroidizmit rritet me moshën dhe me moshën 60 vjeç, 17% e grave dhe 8% e burrat kanë shenja të hipotiroidizmit siç vërehen nga ekspertët në Klinikën ‘Mayo’.

Në fazat e hershme simptomat nuk janë aq të forta. Ju nuk mund ta kuptoni që keni ndonjë nga simptomat e hipotiroidizmit, pasi për shembull lodhja dhe shtimi i peshës mund t’i atribuohen ndonjë arsyeje. Por simptomat që mund t’ju paraprijnë janë si më poshtë:

Lodhja

Ndjeshmëria ndaj të ftohtit

Kapsllëku

Lëkurë të thatë

Shtim në peshë

Fytyrë e fryrë

Ngjirja e zërit

Dhimbje, ngurtësi dhe dobësi të muskujve

Kolesteroli i ngritur

Cikli menstrual i paqëndrueshëm

Flokët e hollë

Shkalla e ulët e zemrës

Depresioni

Vështirësia e përqendrimit

Për të qenë të sigurt se gjithçka po shkon mirë me tiroiden tonë duhet të bëjmë analizat speciale të gjakut dhe ultrazërit e gjëndrës, të cilat do të rekomandohen nga mjeku, të paktën një herë në jetën tonë.

Çrregullimet e tiroides prekin gratë më shumë sesa burrat dhe shpesh ndodhin në moshë të re. Problemet autoimune të tiroides (në sëmundjet autoimune sistemi imunitar nuk është në gjendje të njohë “të tijën” dhe “të huaj” si rezultat i sulmit ndaj vetvetes) gjenden kryesisht tek gratë, në kushte stresuese, por ekziston edhe trashëgimia. Sëmundja më e zakonshme e tiroides autoimune është tiroiditi Hashimoto që shkakton hipotiroidizëm.

Kur tiroidja jonë ka një problem, ne zakonisht duhet ta kontrollojmë atë dhe/ose të marrim ilaçe për pjesën tjetër të jetës sonë. Për shembull, trajtimi i hipotiroidizmit është i thjeshtë, por gjatë gjithë jetës dhe përfshin marrjen ditore të tiroksinës (hormonit që mungon në trup) në formën e një pilule.

Artikulli paraprakTë gjitha përfitimet e rozmarinës
Artikulli tjetërTrigliceridet (yndyra në gjak), kur konsiderohen të larta dhe rreziqet që mbartin?