Ballina Shëndeti Të gjitha përfitimet e rozmarinës

Të gjitha përfitimet e rozmarinës

Rozmarina është një barishte. Vaji i saj përdoret për të bërë ilaçe, kryesisht për problemet e tretjes, duke përfshirë urthin, gazin e zorrëve (fryrjen e stomakut) dhe humbjen e oreksit. Përdoret gjithashtu për probleme të mëlçisë dhe fshikëzës së tëmthit, përdhes, kollë, dhimbje koke, presion të lartë të gjakut, presion të ulët të gjakut, stres, depresion, përmirësimin e kujtesës në të rritur të shëndetshëm, zvogëlimin e humbjes së kujtesës në lidhje me moshën, përmirësimin e energjisë dhe lodhjes mendore, simptomat e tërheqjes opioide , mbrojtje nga djegiet nga dielli dhe sëmundje diabetike të veshkave.

Disa gra përdorin rozmarinë për rritjen e rrjedhës menstruale dhe shkaktimin e aborteve.

Rozmarina aplikohet në lëkurë për të parandaluar dhe trajtuar rënien e flokut. Përdoret gjithashtu për trajtimin e problemeve të qarkullimit, dhimbjes së dhëmbit, sëmundjes së mishit të dhëmbëve (gingivitit), një gjendje e lëkurës e quajtur ekzema, dhimbje muskulore, dhimbje përgjatë nervit shiatik dhe dhimbje të murit të gjoksit. Përdoret gjithashtu për shërimin e plagëve, në terapinë e banjës (balneoterapi) dhe si ilaç kundër insekteve.

Në ushqime, rozmarina përdoret si erëz. Gjethja dhe vaji përdoren në ushqime, dhe vaji përdoret në pije.

Në prodhim, vaji i rozmarinës përdoret si një përbërës aromatik në sapunë dhe parfume.

Si punon?
Megjithëse nuk është e qartë se si funksionon rozmarina për humbjen e flokëve, aplikimi i tij në lëkurën e kokës irriton lëkurën dhe rrit qarkullimin e gjakut.

Dëshmi të pamjaftueshme për rënien mendore të lidhur me moshën. Hulumtimet e hershme tregojnë se marrja e gjetheve të rozmarinës në pluhur mund të përmirësojë shpejtësinë e kujtesës tek të rriturit e shëndetshëm dhe të moshuar. Sidoqoftë, doza më të larta duket se përkeqësojnë kujtesën. Kërkime të tjera të hershme tregojnë se marrja e një produkti që përmban rozmarinë, balsam limoni dhe urtë përmirëson kujtesën tek të rriturit e shëndetshëm 62 vjeç ose më të ri. Por nuk duket se përmirëson kujtesën tek të rriturit 63 vjeç ose më të vjetër.

Rënia e flokëve. Hulumtimet e hershme tregojnë se aplikimi i vajit të rozmarinës me vajra livandoje në lëkurën e kokës përmirëson rritjen e flokëve te disa njerëz.
Hulumtimet e hershme sugjerojnë që aplikimi i vajit të rozmarinës në lëkurën e kokës është po aq efektiv sa minoxidil për rritjen e numrit të flokëve te njerëzit me tullacë të modelit mashkullor.

Artriti. Kërkimet e hershme tregojnë se marrja e një produkti që përmban rozmarinë, kërcell dhe acid oleanolik (NG440 ose Meta050) mund të zvogëlojë dhimbjen e lidhur me artritin.
Dëmtimi diabetik i veshkave. Një nivel i lartë i proteinave në urinën e një pacienti me diabet është një shënjues i hershëm i dëmtimit të veshkave diabetike. Kërkimet e hershme sugjerojnë që marrja e një produkti që përmban rozmarinë, centaury dhe dashuri (Canephron N nga Bionorica) mund të ulë sasinë e proteinave në urinë kur merret me ilaçe standarde antidiabetes.

Lodhje mendore. Kërkimet e hershme tregojnë se marrja e rozmarinës nuk përmirëson vëmendjen ose energjinë mendore tek të rriturit me nivele të ulëta të energjisë.

Fibromialgjia. Kërkimet e hershme sugjerojnë që marrja e një produkti që përmban rozmarinë, kërcell dhe acid oleanolik (Meta050) nuk i përmirëson simptomat e fibromialgjisë.
Sëmundja e mishit të dhëmbëve (gingivitit). Hulumtimet e hershme tregojnë se një shpëlarje bimore nga goja që përmban rozmarinë, calendula dhe ekstrakte xhenxhefili ndihmon në zvogëlimin e gjakderdhjes së mishit të dhëmbëve dhe ënjtjen tek njerëzit me sëmundje të mishit të dhëmbëve kur përdoret dy herë në ditë pas ngrënies për 2 javë. Larja e gojës bimore duket se funksionon, si dhe një larje e gojës antibakteriale që përmban glukonat klorheksidinë 0.2%.

Hipotensioni. Hulumtimet e hershme tregojnë se marrja e vajit të rozmarinës tri herë në ditë rrit numrin më të lartë në leximin e presionit të gjakut (presion sistolik të gjakut) dhe numrin e poshtëm (presion diastolik të gjakut) te njerëzit me presion të ulët të gjakut. Presioni i gjakut duket se kthehet në vlerat e para trajtimit pasi të ndërpritet përdorimi i rozmarinës.

Stresi. Disa studime të hershme sugjerojnë se aromaterapia e vajit të rozmarinës dhe vajit të livandës mund të zvogëlojë ritmin e pulsit, por jo presionin e gjakut, tek njerëzit që marrin teste. Por studime të tjera tregojnë se aplikimi i vajit të rozmarinës në kyç rrit ndjenjat e ankthit dhe tensionit gjatë testimit.

Djegia nga dielli. Hulumtimet e hershme sugjerojnë që marrja e një produkti që përmban rozmarinë dhe ekstrakt grejpfrut mund të mbrojë nga djegia nga dielli./abcnews.al

Artikulli paraprakNdalohet 32 vjeçari nga Tetova, dyshohet për shkelje të të drejtave autoriale
Artikulli tjetërA keni tiroide? Simptomat që duhet t’ju shqetësojnë