Ballina Shëndeti Diabeti/ Dy lëvizje që mbajnë sheqerin nën kontroll

Diabeti/ Dy lëvizje që mbajnë sheqerin nën kontroll

Plani i ushqimit të shëndetshëm të njerëzve me diabet nuk ndryshon nga ai i atyre pa diabet. Shoqata Amerikane e Diabetit (ADA) propozoi për pacientët diabetik udhëzime dietike të rekomanduara në popullatën e përgjithshme, dmth një dietë që përqendrohet në fruta, perime, drithëra, bishtajore (bizele dhe fasule) dhe produkte qumështi me pak yndyrë. Studiuesit në Universitetin e Harvardit po shtojnë disa informacione më shumë për të ndihmuar në kontrollimin më të mirë të sheqerit në gjak.

Fillimisht, pacientët duhet t’i kushtojnë më shumë vëmendje marrjes së karbohidrateve.

Frutat, perimet dhe drithërat e plota sigurojnë më shumë lëndë ushqyese për kalori sesa karbohidratet e rafinuara dhe priren të jenë më të pasura me fibra. Trupi tret ushqimet me shumë fibra më ngadalë, gjë që çon në një rritje më të moderuar të niveleve të sheqerit.

Për shumicën e njerëzve me diabet, karbohidratet duhet të përbëjnë rreth 45% deri 55% të kalorive totale që konsumojnë çdo ditë. Do të ishte mirë, pra, të zgjidhni karbohidratet e tyre me kujdes në mënyrë që ato të vijnë – në mënyrë ideale – nga perimet, drithërat integrale dhe frutat. Ata gjithashtu duhet të shmangin karbohidratet shumë të rafinuara si buka e bardhë, spageti dhe orizi, si dhe ëmbëlsirat, pijet me sheqer dhe ëmbëlsirat. Karbohidratet e rafinuara kanë tendencë të shkaktojnë rritje të mprehtë të sheqerit në gjak dhe të rrisin nivelet e triglicerideve.

Fibra ka dy forma: e tretshme – lloji që gjendet në drithërat alesis – dhe e patretshme – lloji që gjendet në bishtajore si fasulet, tërshëra dhe pemët. Fibrat e tretshme në veçanti duket se ulin nivelet e sheqerit në gjak duke përmirësuar ndjeshmërinë ndaj insulinës, që mund të thotë që pacienti progresivisht mund të ketë nevojë për më pak ilaçe për të kontrolluar diabetin.

Së fundmi, ka një numër studimesh që sugjerojnë që konsumimi i mjaftueshëm i fibrave zvogëlon shanset për të shfaqur sëmundje të zemrës dhe diabetikët duhet të bëjnë gjithçka që munden për të zvogëluar këtë rrezik.