Ballina Shëndeti Këshilla 3 truke të zgjuara për t’i mbajtur mushkonjat larg

3 truke të zgjuara për t’i mbajtur mushkonjat larg

Mbrëmjet e ngrohta të verës nënkuptojnë më shumë orë jashtë shtëpisë dhe sigurisht më shumë mushkonja. Për të shijuar kohën tuaj pa iu bezdisur këta “vizitorë”, atëherë shikoni se çfarë mund të bëni për t’i mbajtur larg jush.

Mbani bimë që sprapsin mushkonjat

Lulet mund të bëjnë shumë më tepër sesa thjesht të zbukurojnë hapësirën tuaj. Dy prej bimëve që do t’ju ndihmojnë t’i mbani mushkonjat larg janë marigold dhe calendula, por dhe rozmarina, nenexhiku dhe limoni janë efektiv.

Kushtojini vëmendje ndriçimit të hapësirës tuaj

Disa drita mund të tërheqin më shumë mushkonja se të tjerat, kështu që duhet të jeni shumë të kujdesshëm kur zgjidhni llambat. Zgjidhni dritat e verdha në vend të llambave tradicionale të bardha. Në këtë mënyrë, jo vetëm që do t’i mbani larg mushkonjat por gjithashtu do të krijoni një mjedis më atmosferik.

Përdorni vaj kedri

Spërkasni vaj kedri të holluar me ujë mbi bimët, pemë dhe bar, për t’i larguar insektet e tilla si mushkonjat. Është një lëng jo toksik, i cili do t’ju ndihmojë të shijoni momentet në vilë ose jashtë shtëpisë tuaj këtë verë. /abcnews.al

Artikulli paraprakNuk ndalen variantet e COVID-19, OBSH: Delta Plus mund të jetë edhe më ngjitës
Artikulli tjetërU shpall më i miri i ndeshjes, Xhaka: Kemi shkruar historinë, treguam mentalitet