E martë, 3 Gusht, 2021

Hipertensioni/ Mënyra e thjeshtë për të shmangur presionin e lartë të gjakut gjatë natës

Must Read

Një studim i ri nga Universiteti i Kolegjit Mjekësor të Kentuckit në SHBA, sugjeron që kufizimi i sasisë së kohës që hani gjatë ditës mund të ndihmojë njerëzit me diabet të tipit 2 të ulin hipertensionin e natës, i cili karakterizohet nga presioni i lartë i gjakut.

Studimi, i botuar në PNAS, zbuloi se kufizimi i marrjes së ushqimit, një zakon në të cilin ushqimi është i kufizuar në një kornizë specifike kohore gjatë çdo dite, ndihmoi në parandalimin dhe përmirësimin e hipertensionit të natës të lidhur me diabetin.

“Ne jemi të ngazëllyer për këto rezultate dhe pasojat që ato mund të kenë për provat klinike në të ardhmen. Përveç ndryshimeve në stilin e jetës, të tilla si dieta dhe ushtrimet fizike, ngrënia e ushqimit në një kohë të caktuar mund të ketë një efekt shëndetësor tek njerëzit me diabet të tipit 2”, thanë autorët e studimit dhe profesorët e Universitetit të Kentucky, Dr. Ming Gong dhe Zhenheng Guo, duke shpresuar se gjetjet e tyre mund të sjellin përfitime të ngjashme tek njerëzit.

Nën rrethana normale, presioni i gjakut bie natën dhe rritet përsëri në mëngjes pas zgjimit, së bashku me ritmin cirkadian të trupit. Sidoqoftë, në disa pacientë me hipertension, kjo ulje e zakonshme nuk ndodh brenda natës. Ky fenomen është mbizotërues në pacientët me diabet tip 2 dhe shoqërohet me rritje të incidencës së sëmundjeve kardiovaskulare.

Studimi zbuloi se prezantimi i një afati specifik kohor për të ngrënë parandaloi zhvillimin e presionit të gjakut në rënie tek minjtë diabetikë. Gjithashtu, kjo praktikë riktheu në mënyrë efektive çrregullimin e ritmit cirkadian tek minjtë që tashmë kishin presion të gjakut në rënie.

Studiuesit e kufizuan aksesin e minjve në ushqim në tetë orë gjatë kohës normale që ata qëndruan zgjuar gjatë ditës. Kur disponueshmëria e ushqimit u rrit në 12 orë, praktika vazhdoi të ishte efektive në parandalimin dhe trajtimin e presionit të gjakut në rënie, me Dr. Guo për të vërejtur se kjo është dëshmi se efektet e shkaktuara nga koha e ushqimit në vend se të kufizojnë kaloritë.

Përveç rëndësisë së studimit të tanishëm për provat klinike në të ardhmen tek njerëzit, Dr. Gong argumenton se puna shton njohuri për komunitetin shkencor në lidhje me shkaqet dhe mekanizmat e presionit të gjakut në rënie në diabet, të cilat nuk janë kuptuar ende plotësisht.

“Ka tashmë disa studime që tregojnë përfitimet që mund të ofrojë në shëndetin e kufizimit kohor në konsumin e ushqimit, veçanërisht në nivelin e problemeve metabolike. Ky është studimi i parë i madh shkencor që përqendrohet në mënyrën se si kjo ndikon në presionin e gjakut -diabetik- presionin e gjakut të lidhur dhe zbulon se zakonet e përditshme të ngrënies mund të luajnë një rol kritik”.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Latest News

Momentet pas V R A S J E S së shqiptares në Florida, detaje të reja nga skena e K R I M I...

Banorë të zonës, kanë publikuar video pak pas  v r a s j e s  së 27-vjeçares shqiptare në...
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img