Ballina Argëtim Kuriozitete Pse në çantën e çdo kanadezi ka qumësht

Pse në çantën e çdo kanadezi ka qumësht

Bëni një shëtitje nëpër çdo dyqan ushqimesh në zonën e Ontario dhe do të shihni diçka pak të pazakontë. Është një qese e madhe, e shijshme me qumësht.

Në të vërtetë, janë tre fshikëza të mesme të qumështit, të paketuara së bashku në një thes të madh. Në shtëpi, qumështi vendoset në një shtambë dhe një cep i plastikës së polietilenit copëtohet me gërshërë për derdhjen. Disa kanadezë këpusin një vrimë të dytë, më të vogël për të lëshuar ajrin. Për shkak se nuk është mbyllur plotësisht, qumështi duhet të shijohet relativisht shpejt.

Për entuziastët e qumështit lehtësia e një ene mund të duket e panevojshme, megjithatë të paktën 75 përqind e të gjithë qumështit të shitur në Ontario vjen në këtë sistem unik të dorëzimit. Qeset me qumësht mund të gjenden gjithashtu në Quebec dhe Maritimes.

Por si lindi kjo mënyrë?

Nga fundi i viteve 1960, shishet e qelqit ishin ende duke u përdorur për qumësht, por zyrtarët e dinin se ato po shkaktonin një sasi të konsiderueshme mbeturinash dhe shpenzimesh: Shishet e rënda ishin një dhimbje për t’u transportuar dhe thyheshin lehtë. Disa vjet më vonë, Kanadaja ishte e zënë me konvertimin në sistemin metrik, duke kërkuar që lëngjet të shiteshin në litra. Fabrikat prodhuese që prodhojnë kane plastike ose kartona (të cilat kishin debutuar rreth vitit 1915) zbuluan se makineritë e tyre do të duhej të ndryshoheshin në mënyrë dramatike për të lejuar që kontejnerët e tyre të kishin të tjera përmasa për të përmbushur kërkesat e reja. Por procesi për injeksionin e qumështit në qese plastike, të cilat u prezantuan nga DuPont në fund të viteve 1960, duheshin vetëm ndryshime të vogla. Qeset gjithashtu prodhuan më pak mbeturina paketimi, pasi ato kërkojnë më pak plastike për të mbajtur të njëjtën sasi qumështi. Papritmas, derdhja e qumështit në thasë gjigantë, floppy dukej si gjëja më e dukshme në botë./abcnews.al

Artikulli paraprakMaqedonia e Veriut regjistron sërish raste të variantit Delta, ministri i Shëndetësisë: Vaksinohuni!
Artikulli tjetërItalia regjistroi rreth 1,400 të infektuar dhe 13 humbje jete në 24 orë