E hënë, 27 Shtator, 2021

17 sekrete suksesi që një milioner nuk ua tregon

Must Read

Edhe pse kanë para pafund, për milionerët nuk është më aq mbresëlënëse sa në fillim. Njëri prej tyre mund të jetë fqinji juaj. Ai nuk duket aspak si milioner, sepse dikush që është një milioner i zoti nuk do ta lejojë veten të njihet kollaj.

1 – Ai gjithnjë shpenzon më pak nga sa fiton.
Ai gjithnjë mendon në mënyrë afatgjatë.

2 – Ai e di se durimi është virtyt
Puna është se ju nuk do të bëheni milioner brenda natës. Pasuria do të akumulohet gradualisht duke kursyer paratë tuaja me kujdes për dekada të tëra.

3 – Ai i mban gjithnjë plot kartat e tij të kreditit
Ai është aq i zgjuar sa arrin të kuptojë që kur nuk e paguan dot me para në dorë diçka, atëherë ai nuk mund ta blejë atë.

4 – Ai e ka kuptuar me kohë që paratë nuk e blejnë lumturinë
Nëse po kërkon çlirim tek pasuria, duhet më shumë të fokusohesh në arritjen e lirisë financiare.

5 – Ai kurrë nuk e harron që liria financiare është një gjendje mendore që vjen nga të qënit i lirë nga borxhet.

6 – Ai e di që të bërit një punë të dytë jo vetëm që rrit madhësinë e llogarisë bankare të tij, por i mban të zënë ata.
Dhe të jesh i zënë do të thotë se e ke të vështirë të shpenzosh shumë para

7 – Ai e kupton që paraja është si një foshnjë, e paaftë për t’u menaxhuar vetë.
Pas të gjithash nuk mund të presësh që paratë të rriten pa një menaxhim të besueshëm.

8 – Ai është besimtar i madh në investimin për veten.
Të investosh për veten është një parim thelbësor i financave personale, dhe një mënyrë e mirë për të ndërtuar kursimet.

9 – Edhe pse është shumë e mundur që të bëhesh i pasur në një jetë ku mund të bësh diçka që s’të pëlqen, ai pyeten veten se përse ta bëj.
Jeta është e shkurtër.

10 – Ai e di se të dështosh në planifikim është e njëjta si të planifikosh dështimin
Ai gjithashtu e di se ata që nuk e nisën me qëllimin për t’u bërë milionerë por u bënë, ndodhi për shkak se kanë fat të madh.

11 – Kur vjen momenti për të menduar për kursimet, ai nuk ka frikë të mendojë me largpamësi.
Suksesi financiar kërkon një lloj vizioni.

12 – Ndonjëherë, kupton që puna e shumtë të detyron të bësh gabime financiare.

13 – Ai e di që gjërat e paparashikueshme ndodhin, dhe vetëm po të jesh budalla po të mos sigurohesh përballë rrezikut.
Kujtoni që falimentimi mund të jetë gjithnjë afër edhe pse nuk duket në horizont.

14 – Ai e kupton që koha është një aleat i të rinjve
Ai është me fat që filloi të kursejë para kur ishte në të 20-at.

15 – Ai e di që nuk mund të shpenzojë atë që nuk e sheh.
Teksa rroga rritet shumë njerëz kanë tendencën të shpenzojë me gjëra të kota.

16 – Edhe pse ka një punë që e dashuron, atij nuk i duhet të punojë më sepse për çdo gjë që zotëron, ai ka paguar…
…dhe e ka bërë këtë për vite

17 – Nuk impresionohet…
….që dikush tjetër ka një makinë luksoze apo se jeton në një shtëpi dyfish më të madhe./Bussines Insider

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Latest News

Rama mbërrin në Kosovë, pritet me ceremoni shtetërore nga Kurti (VIDEO+FOTO)

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka arritur në Prishtinë, ku është pritur me ceremoni shtetërore nga kryeministri Albin Kurti,...
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img