E martë, 19 Tetor, 2021

Filipçe: Sipas të gjitha gjasave doza e tretë e vaksinës do jetë e nevojshme për të gjithë qytetarët (VIDEO)

Must Read

Filipçe potencoi se gjendja është shumë serioze dhe se nuk ka rrugë tjetër për të dalë nga kriza përve­ç vaksinimit.

“Para se të marrim çfarëdo vendimi, jemi duke pritur studimet klinike të cilat i është duke i kryer kompania “Pfizer”, megjithatë indikacionet e gjertanishme tregojnë se mbase me shumë gjasa doza e tretë do të jetë nevojshme për të gjithë qytetarët e vendit.

Megjithatë, akoma është herët të thuhet për atë. Këtë në një intervistë për Sitell”, e deklaroi ministri i Shëndetësisë i Maqedonisë së Veriut, Venko Filip­çe.

Venko Filipçe gjithashtu potencoi se gjendja është shumë serioze dhe se nuk ka rrugë tjetër për të dalë nga kriza përve­ç vaksinimit.

Во Вестите на Сител министерот за здравство Венко Филипче кажа дека најверојатно трета доза вакцина ќе биде потребна за сите граѓани .

– Очекуваме да излезат клиничките студии кои што ги прави компанијата Фајзер. Според укажувањата и најавите таа трета доза многу веројатно ќе биде потребна за сите граѓани, но сеуште е рано, чекаме да излезат официјалните студии и потоа да излеземе со соодветна препорака. Имаме голема разлика кај различни возрасни категории. Вкупниот број на вакцинација е 37 проценти на целокупното население, најмалку со една доза 45-6 проценти од граѓанте и околу 55-6 проценти кај граѓаните над 40 години. Како расте возрасната група на граѓани така се зголемува опфатот со вакцинација на пример близу 70 проценти од граѓаните над 70 години се вакцинирани.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Latest News

Elmi Aziri: ASH-AAA është e gatshme për ta përkrahur Bilall Kasamin në Tetovë (VIDEO)

Elmi Aziri nga Aleanca për Shqiptarët në Click Plus ka bërë të ditur se koalicioni opozitar, Aleanca për Shqiptarët...
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img