Ballina Kronika “Mami nuk vij dot…”, I mori jetën, por shkruante nga telefoni i...

“Mami nuk vij dot…”, I mori jetën, por shkruante nga telefoni i saj. Ja si vrasësi i shqiptares e luajti rolin deri në fund

Detaje të tjera janë bërë publike në lidhje me vrasjen e 41-vjeçares shqiptare, Gjeorgjia Murati, në Selanik të Greqisë. Autor i kësaj ngjarje dyshohet se është partneri i saj, një 39-vjeçar grek me emrin Akis dhe një shoku i tij, një 34-vjeçar.

Siç shkruan Protothema ka qenë ky i fundit që ka rrëfyer gjithçka pasi ka vënë re se po i shtrëngohej laku në fyt teksa policia po shkonte drejt zbardhjes së ngjarjes. Ai ka treguar për autoritetet çfarë ndodhi para dhe pas vrasjes brutale të gruas, e cila ndër të tjera ishte edhe shtatzënë.

Mediat greke shkruajnë se partneri i saj, në përpjekje për të zhdukur gjurmët e krimit, pasi kanë fshehur trupin e viktimës, ka marrë celularin e partneres dhe i ka dërguar një mesazh nënës së saj.

Ai shkruante në emrin e Gjeorgjias se ajo kishte një punë pezull dhe i duhej të shkonte diku, duke shtuar se Akis (ai vetë) e dinte këtë gjë.

“Mami mirëmëngjes. Nuk do të vij dot këtë mëngjes pasi kam një gjë pezull dhe do të shkoj ta zgjidh. Nuk i kam thënë gjë Akis-it, ai e di që do të vij në shtëpi. Shihemi më vonë, tani kam punë”, i shkruante ai nga celulari i Gjeorgjisë.

“Pasi e lidhëm në shtrat, më kërkoi ta prisja në makinë” – Inskenimi i rrëmbimit të shqiptares shtatzënë dhe masakrimi me thikë, rrëfehet shoku i partnerit të 41-vjeçares

Në dosjen hetimore për vrasjen makabre të 41-vjeçares shqiptare Gjeorgjia Murati përshkruhet me detaje rrëfimin i shokut të partnerit të saj. 34-vjeçari ka rrëfyer për policinë greke se çfarë ka ndodhur para dhe pas vrasjes brutale të gruas shtatzënë.

Siç thuhet në dokumentet përkatëse, 34-vjeçari ka pohuar në polici se më 1 janar, rreth orës 15:50, partneri i Gjeorgjisë e ka telefonuar dhe i ka kërkuar që të shkonte në shtëpinë e tij në orën 20:00, por të mos merrte celularin me vete.

Kur u takuan, Akis, partneri i viktimës, i kërkoi që ta ndihmonte për të realizuar një plan për “rrëmbimin” e Gjeorgjisë për t’i zhvatur para prindërve të saj, ndërsa i përshkroi se si do ta vendosnin në jetë idenë e tij.

Sipas 34-vjeçarit, Akis i tha se do të merrte Gjeorgjinë nga puna dhe kur të dy ktheheshin në banesën e tij, ai do të duhet ta sulmonte 41-vjeçaren, ta kapte nga pas dhe t’i mbyllte gojën që ajo të mos bërtiste.

Më pas, do ta dërgonin në dhomën e gjumit dhe do ta prangosnin. Në dëshminë e tij, ai ka deklaruar se Akis i ka treguar një thikë me dorezë të verdhë dhe i ka kërkuar që ta përdorte për të kërcënuar partneren e tij.

Pasi të kishin inskenuar rrëmbimin e saj, duke u inskenuar si grabitës, në mëngjes do të shkonin në shtëpinë e prindërve të Gjeorgjisë dhe do t’i merrnin një shumë prej 7000-8000 euro. Më pas do të ktheheshin në banesën e Akis dhe do të lironin 41-vjeçaren, ku do të pretendonin se i kishin grabitur.

Siç deklaroi i pandehuri, plani hyri në fuqi rreth orës 21:00 të natës së Vitit të Ri, kur partneri i 41-vjeçares u largua nga shtëpia për të marrë gruan nga puna, ndërsa ai mbeti në shtëpi.

Dritat e apartamentit u fikën dhe grilat u mbyllën. Sipas 34-vjeçarit, 41-vjeçarja dhe partneri i saj janë kthyer nga ora 22.50 deri në 23.10, ndërsa vetë po priste i fshehur në sallon.

Kur Gjeorgjia ka hyrë në banesë, 34-vjeçari tregoi se e ka sulmuar nga pas dhe e ka neutralizuar duke i vendosur dorën e majtë në gojë, ndërsa me të djathtën i ka vënë në fyt thikën që mbante.

Më pas e ka futur me forcë në dhomën e gjumit ku partneri i saj pasi fiku dritat e prangosi dhe i mbylli gojën e sytë.

Sipas tij, pasi e lidhën në krevat, Akis i ka marrë thikën nga dora dhe i ka bërë shenjë që të largohej nga banesa dhe të shkonte në makinën e tij.

Pas rreth 10 minutash, partneri i Gjeorgjisë ka zbritur në katin e poshtëm dhe i ka kërkuar të ngjitej në banesë për ta ndihmuar.

Kur 34-vjeçari e pyeti se çfarë ndodhi, Akis i tha se “Georgjia ka vdekur” dhe në momentin që është ngjitur në banesë, ka parë 41-vjeçaren të shtrirë në shtrat në një pellg gjaku.

Ai dhe partneri i saj nisën përpjekjet për të zhukur gjurmët dhe provat e krimit duke e transportuar trupin e gruas me makinë në një zonë katër kilometra larg. Njëkohësisht kanë pastruar vendin ku ka ndodhur vrasja dhe provat i kanë hedhur në vende të ndryshme.

Veç kësaj, bie në sy se në përpjekje për të mashtruar autoritetet, pasi partneri i Gjeorgjisë dyshohet se i ka dërguar një mesazh nënës së saj nga celulari 41-vjeçares të nesërmen në mëngjes.

Në mesazh thuhej konkretisht: “Ej mami, mirëmëngjes. Nuk do vij tani ne mengjes se e kam ne pritje dhe do shkoj direkt ne pune logjikisht. Nuk i thashë gjë Akisit, ai e di që do të kthehem në shtëpi. Shihemi më vonë, tani kam punë”.

Detaje të reja për vrasësin e shqiptares në Greqi, fëmija i tij porsalindur “u zhduk” nga spitali, çfarë u zbulua kur u bë zhvarrosja

Detaje të tjera dalin në dritë për vrasësin e shqiptares Gjeorgjia Murati, i cili akuzohet për vrasjen e saj.

Sipas mediave greke, bëhet fjalë për zhdukjen e trupit të fëmijës që kishte në vitin 2009 me partneren e tij në atë kohë 17-vjeçare dhe i cili ndërroi jetë si pasojë e një infeksioni.

Kur tashmë 39-vjeçari dhe partnerja e tij u njoftuan se i porsalinduri kishte vdekur, çifti akuzoi maternitetin publik, me pretendimin se fëmija nuk kishte vdekur por dikush e kishte zhdukur për ta dhënë për birësim. Pas denoncimit, prokurori kishte urdhëruar hapjen e varrit të fëmijës, por kur u bë zhvarrosja, arkivoli ishte bosh, pa shpjeguar se çfarë ndodhi me trupin.

Më pas pasoi një hetim policor dhe gjyqësor i cili u regjistrua për përgjegjësitë e maternitetit me një nga skenarët e qarkulluar në atë kohë duke folur për tentativa për të kërkuar dëmshpërblim në emër të prindërve.

Madje në vitin 2013, ata kishin kërkuar rihapjen e dosjes pasi besonin se foshnja kishte rënë në një rrjet të trafikut të foshnjave, ndërsa kishin siguruar edhe ADN-në për të parë nëse kishin lidhje me të voglën Maria, 4-vjeçaren e cila u gjet në një kamp rom dhe u zbulua se ajo nuk është fëmija biologjik i familjes me të cilën jetonte. Ish-bashkëshortja e tij, megjithatë sot pretendon se nuk ka lidhje me rastin e zhdukjes duke thënë ndër të tjera se “nëse ai do të ishte i përfshirë nuk do të kishte dy fëmijë me të, por do të isha larguar”. /vizionplus.tv

Vrasja e 41-vjeçares shqiptare nga partneri, dëshmia: Si do grabiteshin 8 mijë euro

Të tjera detaje kanë dalë lidhur me vrasjen e 41-vjeçares shqiptare në Greqi, Xhorxhias, nga partneri i saj grek.

Mediat e huaja kanë zbuluar detaje nga dosja për vdekjen e 41-vjeçares në Selanik, ku përshkruhet me detaje rrëfimi i mikut 34-vjeçar të partnerit të saj në polici, i cili kur ndjeu se “laku” po ngushtohej, vendosi të fliste dhe të përshkruajë atë që ndodhi para dhe pas vrasjes brutale të gruas fatkeqe.

Siç thuhet në dokumentet përkatëse, 34-vjeçari ka pohuar në polici se më 1 janar, rreth orës 15:50, partneri i Xhorxhias e ka telefonuar dhe i ka kërkuar që të vinte në shtëpinë e tij në orën 20:00. Kështu ndodhi. Kur u takuan, Akis, partneri i 41-vjeçarit, i kërkoi që ta ndihmonte për të kryer ‘një grabitje të rreme të Xhorxhias’, siç i tha ai në mënyrë karakteristike dhe përshkroi planin që kishte hartuar.

Ai i tha se do të merrte Xhorxhian nga puna dhe kur të dy ktheheshin në banesën e tij, ai (shoku i partnerit) do ta sulmonte Xhorxhian, do ta kapte nga pas dhe do t’i mbyllte gojën që ajo të mos bërtiste. Më pas ajo do të çohej në dhomën e gjumit dhe do ta prangosnin.

Në fakt, siç thotë 34-vjeçari, Akis i ka treguar një thikë shtëpiake me dorezë të verdhë dhe i ka kërkuar që ta përdorte për të kërcënuar partneren. Pasi do ta imobilizonin, duke u shtirur si grabitës, në mëngjes shkonin në shtëpinë e prindërve të Xhorxhias dhe do të merrnin nga shtëpia e saj 7000-8000 euro që kishin prindërit e saj. Më pas ata do të ktheheshin në banesën e partnerit të 41-vjeçarit dhe pasi kishin zgjidhur gruan, do të pretendonin se i kishin grabitur.

Siç përshkroi i pandehuri, plani hyri në fuqi rreth orës 21:00 të natës së Vitit të Ri, kur partneri i 41-vjeçarit u largua nga shtëpia për të marrë gruan nga puna, ndërsa ai mbeti në shtëpi.

Dritat e apartamentit mbetën të fikur dhe grilat e mbyllura. Sipas 34-vjeçarit, 41-vjeçarja dhe partneri i saj janë kthyer nga ora 22.50 deri në 23.10. Ai vetë i priste i fshehur në sallon.

Kur Gjeorgjia ka hyrë në banesë, 34-vjeçari e ka sulmuar nga pas dhe e ka imobilizuar duke i mbajtur gojën me dorën e majtë, ndërsa me të djathtën i ka vënë në fyt thikën që mbante. Më pas e ka futur me forcë në dhomën e gjumit ku partneri i saj pasi fiku dritat e prangosi dhe i ngjiti gojën dhe sytë.

Më pas ai i ka marrë thikën nga dora e bashkëpunëtorit të tij dhe i ka bërë shenjë që të largohej nga banesa dhe të shkonte në makinën e tij. Pas rreth 10 minutash, partneri i Xhorxhias zbriti në katin e poshtëm dhe i kërkoi të ngjitej në banesë për ta ndihmuar. Kur 34-vjeçari e pyeti se çfarë ndodhi, partneri i Xhorxhias i tha se “Xhorxhia ka vdekur”. Kur nuk është ngjitur në banesë, ka parë 41-vjeçaren të shtrirë në shtrat në një pellg gjaku.

Dihet vazhdimi. Ai dhe partneri i saj nisën përpjekjet për të eliminuar gjurmët dhe provat e krimit duke e transportuar trupin e gruas në një bagazh në një zonë të largët dhe të paarritshme, katër kilometra larg. Njëkohësisht kanë pastruar vendin ku ka ndodhur vrasja dhe provat i kanë hedhur në vende të ndryshme.

Veç kësaj, bie në sy se në përpjekje për të mashtruar autoritetet, partneri i vajzës dyshohet se i ka dërguar një mesazh nënës së saj nga celulari i Xhorxhias të nesërmen në mëngjes, ku ndër të tjera i shkruante asaj se i duhej të shkonte diku dhe nuk dinte asgjë Akisin.

Në mesazh thuhej konkretisht: “Eja mami, mirëmëngjes. Nuk do vij tani në mëngjes se kam një takim dhe do shkoj direkt ne punë logjikisht. Nuk i thashë gjë Akisit, ai e di që do të kthehem në shtëpi. Shihemi më vonë, tani kam punë”.

@tn.lajmelokale
@tetovanews