Ballina Diaspora Ja si zhvillohet mësimi i shqipes në Turqi (Video)

Ja si zhvillohet mësimi i shqipes në Turqi (Video)

Tash e disa muaj, në Turqi kanë filluar të mbahen orë plotësuese për fëmijët e shqiptarëve që jetojnë në Turqi, përpjekje kjo e vendosur nga qeveria e presidentit Rexhep Tajip Erdogan.Në videon e postuar më poshtë, shihet se si mësimi zhvillohet dhe monitorohet nga mbikëqyrësit e projektit .Mësimi i gjuhës shqipe për fëmijët e mërgatës ka qenë i pranishëm vetëm përmes organizatorëve vullnetar, e asnjëherë në nivel shtetëror, sic është bërë tani.

Numri i shqiptarëve në Turqi llogaritet të jetë nga 500 mijë deri në 1.3 milionë, ndërsa sipas disa burimeve tjera nurmri i personave me prejardhje shqiptare është rreth 5 milionë. /MESAZHI/

Artikulli paraprakSamir Mane ndërton “Qytetin e mençur” në Shkup (Video)
Artikulli tjetërDy kryefamiljare kërkojnë ndihmë, jetojnë në kushte jashtëzakonisht të vështira (VIDEO)