Ballina Argëtim Kuriozitete Pas këtij lajmi, nuk do rrini më përballë ekranit

Pas këtij lajmi, nuk do rrini më përballë ekranit

Ju zgjoheni dhe gjëja e parë që bëni është të shikoni telefonin tuaj. Ju ndizni televizorin derisa hani mëngjesin. Ju kontrolloni telefonin tuaj gjatë udhëtimit tuaj. Në zyrë, ju shikoni në një kompjuter deri në darkë, pastaj kontrolloni telefonin tuaj përsëri.

E kontrolloni telefonin tuaj sërish për në shtëpi. Shikoni televizor gjatë darkës. Pas darkës, shikoni televizorin, pastaj zvarriteni në krevat duke qenë në tabletin tuaj. Ndalni dritat dhe shikoni sërish në telefon derisa të flini…

Urime, ju keni ngulur sytë tuaj në ekran për plot 18 orë!

Ndjeni se keni dhimbje në sy? Nuk jeni i vetmi. Për të zvogëluar tendosjen e syve, disa ekspertë sugjerojnë rregullin 20-20. Cdo 20 minuta, qëndroni larg ekranit për 20 sekonda, raporton curiosity, transmeton lajmi.net

Gjithashtu ju ndihmon edhe të mbyllni sytë periodikisht. Por edhe nëse e bëni këtë, pastaj e ulni ndriçimin në ekranin tuaj, sërish prishni vrimat e syve me një breshëri të vazhdueshme të fotoneve.

Kujdesuni më shumë për shëndetin e syve tuaj!/sn/

@tn.lajmelokale
@tetovanews