Ballina Shëndeti Vuani nga pagjumësia? Ja disa ushqime që ju ndihmojnë

Vuani nga pagjumësia? Ja disa ushqime që ju ndihmojnë

A vuani edhe juve nga pagjumësia? Nëse po ka disa këshilla që duhet të ndiqni. Mbase ju duket e çuditshme por edhe ushqimet që konsumoni ju ndihmojnë të hiqni qafe këtë problem.

Sipas studimeve të kryera, është vërejtur se tek personat që vuajnë nga pagjumësia, në 90 % të rasteve nuk janë ushqyer me përbërësit e domosdoshëm. Më poshtë keni listën me disa ushqime që ju ndihmojnë kundër pagjumësisë.

Spinaqi

Spinaqi është i pasur me minerale dhe përmban sasi të konsiderueshme të fibrës, folatit, kaliumit dhe vitaminat A, C, E dhe K.

Çokollata

Sipas ekspertëve ciklet hormonale shkaktojnë konsumimin e disa mineraleve. Pluhuri i kakaos është një burim i shkëlqyer i këtyre mineraleve, por nëse nuk e gjeni dot, atëherë sigurohuni të konsumoni çokollatën e zezë. Sipas studimeve, sa më e lartë të jetë përqindja e kakaos tek çokollata, aq më e mirë do të jetë ajo për shëndetin tuaj.

Farat e kungullit

Pastrojini dhe piqini në furrë me pak kanellë dhe kripë. Më pas mund t’i përfshini ato në të gjitha gatimet tuaja, duke nisur nga lëngjet e frutave dhe perimeve, ëmbëlsirave apo picave.

Avokado

Kombinohet shumë mirë me një larmi ushqimesh dhe është një burim fantastik i yndyrnave të shëndetshme.

Orizi bulgur

Orizi bulgur nuk përmban gluten ndaj nuk duhet shmangur edhe nga ata njerëz që kanë ndjeshmëri të lartë ndaj glutenit

@tn.lajmelokale
@tetovanews