Ballina Shëndeti Këshilla Këshillat e doktorit qe jetoi 105 vjet: Ja ç’duhet të bëni për...

Këshillat e doktorit qe jetoi 105 vjet: Ja ç’duhet të bëni për të jetuar një shekull

Keni dëshirë të jetoni deri në 100 vjeç por nuk dini se çfarë duhet të bëni për të patur një jetë të shëndetshme dhe shanse për të arritur këtë moshë?

Si është të jetosh deri në 100 vjeç? Dr.Shigeaki jetoi 105 dhe bënte një jetë shumë dinamike edhe në pleqëri.

Ai ka shkruar mbi 150 libra gjatë gjithë jetës së tij dhe ka dhënë një sërë këshillash të cilat nëse ndiqen ju sigurojnë një jetë të gjatë dhe të shëndetshme.

Ja disa prej tyre:

Qëndroni të shëndetshëm.
Mos i besoni doktorit tuaj, por dëgjoni sinjalet që ju komunikon trupi.
Shkenca në vetvete nuk mund të kuroj gjithçka.
Dhimbja është misterioze dhe mund të kurohet me gjëra të thjeshta, për shembull duke dëgjuar këngë ose duke luajtur me macen tuaj.
Influencohuni që të jeni gjithmonë të motivuar.
Shijojeni jetën në maksimum.
Mos u stresoni.
Mos ndaloni asnjëherë së punuari.
Mos mendoni vetëm për paratë.

Artikulli paraprakVIDEO/ Lepuri fut në ‘sherr’ dhelprën dhe shqiponjën, ja kush fiton
Artikulli tjetër5 këshilla si të eliminoni aromën e keqe tek këpucët