Ballina Argëtim Jetë & Stil Studimi/ Të jetuarit në fshat ndikon pozitivisht në shëndetin mendor

Studimi/ Të jetuarit në fshat ndikon pozitivisht në shëndetin mendor

Njerëzit që jetojnë në zonat rurale janë më të lumtur se sa banorët e qytetit.

Kështu thonë hulumtimet e fundit të realizuara në Kanada në të cilin u analizuan 400 mijë njerëz duke përdorur një shkallë për të njohur shifrat e lumturisë, njofton Klan Kosova.

Qytetet kanë paga më të larta, nivele të arsimit të lartë dhe norma më të ulëta të papunësisë.

Megjithatë, kjo nuk nënkuptonte asgjë në kuptimin e gëzimit: njerëzit që jetonin në fshat ishin, mesatarisht, tetë herë më të lumtur sesa njerëzit në zonat urbane, zbuloi studimi.

Studiuesit thanë se të gjeturat gjetën zanafillën e rëndësisë së pamohueshme të komuniteteve të forta mbi izolimin social.

Artikulli paraprakErdogan do të mbajë miting elektoral në Sarajevë
Artikulli tjetërMali i Zi acarohet me Shqipërinë, planifikon gardh me tela me gjemba në kufi