Ballina Argëtim Jetë & Stil Zbulohet kura më efektive kundër rënies së flokëve

Zbulohet kura më efektive kundër rënies së flokëve

Një kurë efektive duket se është zbuluar për të luftuar “tullacllëkun”. Kura u zbulua duke përdorur një ilaç të menduar fillimisht për të trajtuar osteoporozën.

Hulumtuesit gjetën se ajo kishte një efekt dramatik në folikulat e flokëve në laborator, duke i stimuluar ato të rriteshin.

Ilaçi përmban një përbërje që synon një proteinë që vepron si një frenim në rritjen e flokëve dhe luan një rol te “tullacllëku”, thekson studimi që e transmeton Shqip. Udhëheqësi i projektit Dr Nathan Hawkshaw nga Universiteti i Mançesterit tha se mund të “bëjë një ndryshim të vërtetë për njerëzit që vuajnë nga humbja e flokëve”.

Aktualisht janë në dispozicion vetëm dy barna për të trajtuar rënien e flokëve (alopecia androgjenetike):

-Minoksidil, për burrat dhe gratë

-Finasteride, vetëm për burrat

Asnjëra nuk është e disponueshme në NHS dhe të dyja kanë efekte anësore dhe nuk janë gjithmonë shumë efektive, kështu që pacientët shpesh përdorin kirurgji të transplantimit të flokëve. Hulumtimi, i botuar në PLOS Biology, është bërë në një laborator, me mostrat që përmbajnë folikula flokësh të kokës nga më shumë se 40 pacientë të transplantimit të flokëve të meshkujve.

Dhe Dr Hawkshaw i tha BBC-së se një gjyq klinik do të ishte i nevojshëm për të parë nëse trajtimi ishte efektiv dhe i sigurt për njerëzit.

Një zëdhënës britanik i Dermatologëve tha për BBC: “Ky është një studim shumë interesant. Siç thonë hulumtuesit, humbja e flokëve është një çrregullim i zakonshëm dhe mund të shkaktojë dëme të konsiderueshme për shëndetin emocional, duke përfshirë humbjen e vetëbesimit. Më shumë kërkime do të duhet të bëhen para se të mund të përdoren nga njerëzit me humbje të flokëve”./pe/

Artikulli paraprakZAEV: KËSHILLTARËT NUK MARRIN ÇERTIFIKATA PËR INFORMACIONE TË KLASIFIKUARA
Artikulli tjetërGoogle kopjon iPhone X me Android P