Ballina Argëtim Jetë & Stil E mbijetuara e kancerit takohet me infermieren pas 30 vjetësh

E mbijetuara e kancerit takohet me infermieren pas 30 vjetësh

Një grua që kishte vuajtur nga kanceri si adoleshente, është ribashkuar me infermieren që ishte kujdesur për të para 30 vjetësh.

Liz Brown, 43 vjeçare dhe nënë e tre fëmijëve nga Anglia, ishte diagnostifikuar si 14 vjeçare me ‘osteoblastomë’ agresive, një formë kjo e rrallë e tumorit të eshtrave.

Broën e kishte pranuar diagnozën kur ishte zgjuar e paralizuar në ditëlindjen e saj të 14-të.

Ajo qe dërguar në spitalin Addenbrooke të Cambridge më 1989, kur i ishte thënë se nuk duhet pritet të mbijetojë deri në moshën madhore.

Sa ishte në spital, për të ishte përkujdesur infermierja, Debbie Bye.

Brown nuk e ka harruar kurrë kujdesin e zellshëm të saj në kohërat e vështira.

“Prognoza ishte shumë e keqe. Nuk pritej që të jetoja më shumë se pesë vjet, por tani kam 34 vjet, tre fëmijë dhe nuk e sheh asnjë karrocë”, ka thënë Brown.

“Ajo mund të ketë menduar se po e bën vetëm punën e saj, por kjo shkon përtej asaj”.

“Më kujtohet tek e shikoja Debbie-n tek punonte, dhe se si inspirohesha nga mënyra se si i bënte gjërat”.

“Ajo ma dëshmoi që fëmijët janë fëmijë pavarësisht se çfarë nuk shkon me ta, dhe na trajtoi të gjithëve njëjtë”.

Bye e kishte inspiruar Brown-in që të punonte me fëmijë kur të rritje, dhe tani ajo punon me fëmjët me autizëm dhe fëmijët që kanë probleme me dëgjim.

Brown apeloi në Twitter që ta gjejë infermieren,dhe postimi i saj u shpërnda më shumë se një mijë herë. Nisma e saj doli të jetë e suksesshme pasi që të dyja eventualisht arritën ta kontaktojnë njëra-tjetrën falë fuqisë së medieve sociale.

Ato priten të takohen personalisht, pasi që tani janë ribashkuar vetëm përmes kanaleve virtuale./kk/

Artikulli paraprakHaradinaj në interpelancë për 53 milionëshin e Bechtel-Enkas
Artikulli tjetërMediat serbe: Këto janë pesë vendet që kanë tërhequr njohjen e Kosovës