Ballina Argëtim Kuriozitete Ish-truproja e Osama bin Ladenit merr 1 mijë euro në muaj në...

Ish-truproja e Osama bin Ladenit merr 1 mijë euro në muaj në Gjermani

Një ish-truproje e Osama bin Ladenit u arrestua të hënën në Gjermani dhe do të dëbohet në Tunizi, pas ankesave se ai merrte mbi 1 mijë euro në muaj për të jetuar në vend.

41-vjeçari, i identifikuar si Sami A., ka jetuar në Gjermani për rreth dy dekada, me sukses duke argumentuar se ai rrezikohej të torturohej në atdheun e tij nëse dëbohej.

Por zemërimi mbi praninë e tij është rritur muajt e fundit pasi shteti i Nordrhein-Westfalisë pranoi se i kishte paguar atij përfitime dhe Zyra Federale Gjermane për Migracionin e ka ndryshuar tani vendimin.

Tuniziani, i cili mbërriti në Gjermani më 1997, u arrestua kur raportoi për vizitën e tij të përditshme në një stacion policor të Bochum në Gjermaninë Perëndimore, ku një zëdhënës konfirmoi se Sami A. po mbahej në pritje të dëbimit.

Artikulli paraprakFaktorizimi i shqiptarëve në Zvicër
Artikulli tjetërPutin vlerëson ‘autoritetin e madh politik’ të Erdoganit