Ballina Argëtim Kuriozitete Origjina e krijesës misterioze ujore çudit studiuesit, sfidon shkencëtarët e oqeanologjisë (VIDEO)

Origjina e krijesës misterioze ujore çudit studiuesit, sfidon shkencëtarët e oqeanologjisë (VIDEO)

Trupi i kalbur i një krijese misterioze i gjetur në një plazh të Afrikës ka habitur shkencëtarët.

Kërkuesit e befasuar përshkruan krijesën si gjashtë metra e gjatë dhe koka i ngjante një trungu.

Kafsha e çudtishme ujore ngjan shumë me një delfin dhe një balenë, por pasi i është zbërthyer i gjithë trupin është e vështirë të identifikohet saktësisht origjina e tij, raportoi “DailyMail”, transmeton Periskopi

Në brigjet e shtetit afrikan të Namibisë, jo rrallë gjenden kësi lloj krijesash.

Mendohet se mund të ketë mbi 100, 000 krijesa në detet e gjithë botës.

Megjithatë, sipas disa ekspertëve të oqeanisë, lloji i krijesës quhet balena Cuvier, e cila për herë të parë ishte identifikuar nga George Cuvier në vitin 1804./Periskopi/