Ballina Argëtim Kuriozitete Aeroplani i cili besohet t’i thejë rekordet e fluturimit me energji solare

Aeroplani i cili besohet t’i thejë rekordet e fluturimit me energji solare

Në Britani të Madhe është duke u ndërtua një aeroplan i cili do të mund të qëndrojë lartë për 120 ditë duke u furnizuar me me energji diellore kurse natën duke u furnizuar me me anë të baterive të mbushur me anë të energjisë diellore, përcjell”Zeri.info”

I njohur si Zephyr, potencialin e i tij tashmë është projektuar, mirëpo “Airbus” do t’a zhvillojë edhe një platformë të komunikimit, transmeton “Zeri.info”.

Zephyr tani do të fillojë prodhimin industrial në Farnborough, pas disa vitesh testimi.

I emëruar për shpikjen e fundit të Zephyr, objekti i sapo hapur i Kelleher ka kapacitetin për të prodhuar deri në 30 aeroplanë çdo vit, vazhdon më tutje “Zeri.info”Inagurimi i saj u njoftua në 2018 Farnborough Air Show

Mbështetur nga energjia diellore gjatë ditës dhe bateritë e ngarkuara me diell natën, Zephyr mban rekordin absolut të qëndrueshmërisë për aeroplanë pa karburant – 336 orë, 22 minuta dhe tetë sekonda në ajër, përcjell “Zeri.info”

Modeli më i fundit, Zephyr S, është aktualisht lart në Arizonës në SHBA, ku Airbus synon të fluturojë për 30 ditë, duke thyer rekordin 14-ditor të automjetit të vendosur në vitin 2010.

Kapaciteti 120-ditor i fluturimit i premtuar nga teknologjia e baterisë së lehtë të zejeve ende nuk është testuar, por kompania shpreson ta bëjë këtë brenda vitit të ardhshëm/ZERI/.

@tn.lajmelokale
@tetovanews