Ballina Aktualitet Reportazhe Xhevahiret nën tokë, zbuloni 10 shpella të mrekullueshme (Video)

Xhevahiret nën tokë, zbuloni 10 shpella të mrekullueshme (Video)

Ngjyra fantastike, hapësira magjepsëse, katedrale shkëmbore të ngjyrave më të pazakonta: në mbarë botën midis shumë bukurive të fshehta.

Disa janë të ndezura nga ngjyra të gjalla dhe piktoreske, të tjerët janë të zhytura në gjysmë-errësira që i bën ata edhe më të mistershme dhe interesante, ndërsa të tjerat ende mbajnë arkitektura fantazmagorike të shkëmbinjve apo edhe ndërtime kurioze të bëra nga njeriu.

Janë dhjetë shpella të mrekullueshme, të gjitha për t’u zbuluar në të katër qoshet e botës.

Shpella Marble , Patagonia – Jemi në kufirin midis Argjentinës dhe Kilit, në brigjet e Liqenit të Përgjithshëm Carrera, një shtrirje uji e ushqyer nga ujërat e shkrirjes së akullnajave të Maleve të Andeve. Muret dhe kutitë e këtyre shpellave janë prej mermeri që, për shkak të erozionit të ujit, ka krijuar një hapësirë zanash, me tone më të larmishme të kaltër dhe bruz.

Phraya Nakhon, Tailandë – E vendosur në parkun kombëtar të Khao Sam Roi Yot, kjo shpellë mahnitëse strehon pavijonin e Mbretit Chulalongkorn, e ndërtuar në vitin 1890 për nder të sundimtarit. Është një vend magjepsës, ku drita dhuron një atmosferë me të vërtetë të veçantë.

Shpella fyellore – Guilin, Kinë – Një shpellë spektakolare e njohur dhe e vizituar për pothuajse një mijë vjet dhe tani e bërë edhe më e këndshme nga një punonjës i ri i ndriçimit. Emri i saj i referohet një shumëllojshmërie kallamishtesh që rritet jashtë dhe mund të përdoret për të krijuar flaute me një zë veçanërisht melodioz. Brenda ka stalaktite, stalagmite dhe shkëmbinj me forma të bukura dhe kurioze.

Son Doong, Vietnam – Është shpella më e madhe në botë. E vendosur në Parkun Kombëtar të Phong Nha-Ke Bang pranë kufirit të Laosit, u zbulua nga një burrë i zonës në vitin 1991. Në shumicën e pasazheve të saj është rreth 80 metra e gjerë dhe po aq e lartë, me një gjatësi totale prej 4.5 km. Ajo strehon ekosisteme të tëra dhe formacione mbresëlënëse gjeologjike.

Petra, Jordani – Është një vend i njohur arkeologjik i Jordanisë, i vendosur rreth 250 km në jug të kryeqytetit Amman, vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s dhe një nga shtatë mrekullitë e botës modern. Shkëmbinjtë që rrethojnë kryeqytetin e lashtë të popullit Nabatean kanë një ngjyrë trëndafili të mrekullueshme me një mijë rreshta të hijeve të ndryshme dhe ndryshojnë ngjyrën në varësi të kohës së ditës, nga e purpurt në ngjyrë ari.

Shpella e Postojnës, Slloveni – Ky kompleks mbresëlënës dhe karstik është një përzierje e rreth 21 km kaviteteve dhe tuneleve, në të cilën në 185 vjet kanë kaluar më shumë se tridhjetë milionë vizitorë, duke e bërë këtë vend shpellën më të vizituar në Evropë. Temperatura mesatare brenda është 8°C, me një rritje të lehtë në verë dhe një rënie të lehtë në muajt e dimrit.

Shpella e Frasassit – Genga, Itali – Ky kompleks i shpellave nëntokësore karstike, që ndodhet në territorin e komunës së Genga, në krahinën e Ankonës, ndodhet brenda Parkut Natyror Rajonal të Gola della Rossa dhe Frasassi. Salla e parë, e cila mund të vizitohet nga hyrja e tanishme, është Abyss Ancona: me zgjerimin e saj prej 180 x 120 metra dhe një lartësi prej 200 është aq e madhe sa mund të përmbajë Duomon e Milanos.

Shpella e kaltër – Kapri, Itali – Është një zgavër karstike që hapet në anën veri-perëndimore të ishullit të Caprit. përbëhet nga një sistem tunelesh nëndetëse ku turistët mund të vizitojnë vetëm mjedisin më të gjerë, të quajtur Duomo Azzurro, që mund të arrihet vetëm me anije dhe në muajt e verës. Drita e jashtme që filtron nën sipërfaqen e valëve transmeton një ngjyrë kaltër të fortë dhe ndriçuese të veçantë në ujë.

Shpella Fingal – Staffa, Skoci – Ajo është e vendosur në ishullin Staffa, në Hebridët e Brendshëm dhe është pjesë e Rezervës Kombëtare të Natyrës Kombëtare të Skocisë. U formua 60 milionë vjet më parë pas ftohjes së një rrjedhe lavë që krijoi shtylla bazaltike gjashtëkëndore. Shpella i ngjan një katedraleje dhe emri i tij Gaelic do të thotë “shpellë e melodisë”.

Shpella Benagil – Algarve, Portugali – Shkëmbinjtë ranorë të bregdetit të Algarve, të gdhendura nga valët e oqeanit dhe formuar nga era, formojnë një shpellë spektakolare me tri hapje dhe një plazh të bukur, i arritshëm vetëm nga deti, nga ku mund të dëgjojë, me një pasqyrim të pabesueshëm, zërin e vërtetë të oqeanit.

Artikulli paraprakNë shkretëtirën e Dubait si një arabe seksi! (Foto)
Artikulli tjetërEksperti amerikan: Thaçi është mashtruar nga Vuçiç dhe Putini