Ballina Shëndeti Këshilla Si të digjni dhjamin e barkut pa ushtrime, vetëm duke ngrënë këto...

Si të digjni dhjamin e barkut pa ushtrime, vetëm duke ngrënë këto 7 ushqime

Ndërkohë eksperti i dietës Terri-Ann Nunns ka zbuluar disa nga ushqimet që ju lehtësojnë punë me djegien e dhjamit në zonën e barkut

Tashmë që vera është në ditët e saj, edhe pse qartë nuk duket, njerëzit me probleme me peshën nxitojnë të heqin disa kilogramë të tepërt. Ju shqetëson dhjami në zonën e barkut, por ju mungon vullneti i duhur për t’u ushtruar…!

Ndërkohë eksperti i dietës Terri-Ann Nunns ka zbuluar disa nga ushqimet që ju lehtësojnë punë me djegien e dhjamit në zonën e barkut

1.  Drithërat

Fibrat janë jetike që sistemi juaj tretëts të punojë siç duhet.  Ndryshimi më i lehtë që mund të bëni për të marrë më shumë fibra në dietën tuaj është zëvendësimi i karbohidrateve me ushqimet e grurit të si: buka e zezë, makaront, orizi integral, thekër.

2. Avokado

Avokadot janë një burim i yndyrnave të mira. Ky frut është i pasur me yndyrna që mund të ndihmojnë në kontrollin e sheqerit në gjak.

3. Arrat

Njerëzit që konsumojnë  arra mund të kenë një sasi më të ulët të dhjamit të barkut, në krahasim me ata që zgjedhin ushqime tradicionale me bazë karbohidratesh.

4. Vezët

Vezët janë ushqimi i përsosur i mëngjesit me proteina të larta. Ato bëjnë shumë punë në zvogëlimin e masës dhjamore duke ju mbajtur të ngopur.

5. Banane

Ky super frut është i mbushur plot me vitamina. Bananet përmbajnë magnez dhe kalium, të cilat kompensojnë  efektet e ushqimeve të përpunuara dhe të kripura që shkaktojnë fryrjen e barkut.

6. Kos

Kosi është një ushqim që ndikon në zhvillimin e baktereve të mira në zorrë. Duke rritur kështu aktivitetin tretës të tyre.

7. Çaj jeshil

Ai cilësohet si një prej antioksidantëve më të mirë si dhe një nxitës i mirë i metabolizmit.

/Daily Star

Artikulli paraprakFëmijët 10 herë më të ekspozuar ndaj diellit, okulistja: Vendosini syze që të shmangni problemet (VIDEO)
Artikulli tjetërMaska me sodë buke dhe vaj kokosi, mësoni përfitimet