Ballina Shëndeti Këshilla Maska me sodë buke dhe vaj kokosi, mësoni përfitimet

Maska me sodë buke dhe vaj kokosi, mësoni përfitimet

Lani fytyrën tuaj 2 herë në javë me sodë buke dhe vaj koksi dhe shikoni çfarë do ju ndodhë brenda një muaji.

Kujdesi ndaj fytyrës kthehet në diçka parësore përsa u përket femrave. Shpesh produketet kozmetike dhe trajtimet në qendra estetike janë të kushtueshme dhe jo rrallë herë të pasigurta.

Për këtë këshillohet që herë pas herë të përdorni produkte që mund të gjenden lehtë në shtëpinë tuaj.

Pse vaj kokosi dhe sodë buke?

Këto produkte nuk janë të kushtueshme dhe janë natyrale.

Vaj kokosit është i pajisur me vetitë hidratuese, antimikrobike dhe shëruese. Aplikimi i këtij përbërësi ndihmon për të larguar papastërtitë dhe për të lehtësuar shfaqjen e njollave në fytyrë.

Soda e  bukës është e njohur për vetitë zbardhuese si dhe ndihmon në mbajtjen e butë të lëkurës. Gjithashtu lufton aknet dhe sëmundjet e tjera të lëkurës.

Gjithmonë këshillohet që kjo maskë të aplikohet me masën e duhur për të mos shkaktuar probleme, si rritjen e ndjeshmërisë së lëkurës ndaj ekspozimit në diell.

 Përbërësit:

Vaj kokosit – ½ filxhani

Sodebuke  – ½ filxhani

Përdorimi:

Shkrihet vaji i kokosit nëse është në gjendje të ngurtë. Shto sodë buke në vajin e lëngshëm të kokosit deri në krijimin e një mase homogjene. Pastroni fytyrën para aplikimit. Vendosni maskën në fytyrë dhe shpëlajeni pas 15-20 minutash.

Beauty & Health Tips

@tn.lajmelokale
@tetovanews