Ballina Kuriozitete Disk akulli i çuditshëm rrotullues u zbulua në një lumë në Bjellorusi...

Disk akulli i çuditshëm rrotullues u zbulua në një lumë në Bjellorusi (VIDEO)

Një fenomen i rrallë natyror ndodhi në qytetin Kámieniets, në Bjellorusinë jugperëndimore. Një disk akulli rrotullues u shfaq në sipërfaqen e lumit Lesnaya. Por si lindi ajo?

Në videon e filmuar në 19 Janar, mund të shihet se një disk akulli në formën e një rrethi perfekt, me diametër disa dhjetëra metra, rrotullohet ngadalë në drejtim të akrepave të orës.

Raportohet se ky është një fenomen shumë i rrallë që lind në lumenj që kanë një rrjedhë të ngadaltë.
Lëvizja e rrethit duket se po ndodh pa ndonjë ndikim nga jashtë. Shtresat e ujit me temperatura të ndryshme, kur prekin njëra-tjetrën, formojnë një vorbullën.

Uji mbështjell dhe rrotullohet një bllok akulli i shkëputur, duke bërë që skajet e tij të lustrohen dhe të marrin formën e një rrethi ideal.

Më 18 nëntor 2020, në një lumë që nuk ngrin kurrë, që gjendet në qytetin Genhe të Mongolisë u regjistrua një rreth akulli me diametër 6 metra, që rrotullohej në boshtin e tij.

Uji i rrjedhshëm dhe moti i ftohtë mund të jenë faktorët kryesorë në shfaqjen e këtij fenomeni, thonë shkencëtarët./TetovaNews