Ballina Argëtim Kuriozitete Australi: Dy vëllezër gjejnë një gur të rrallë 500 herë më të...

Australi: Dy vëllezër gjejnë një gur të rrallë 500 herë më të shtrenjtë se ari

Vëllezërit britanikë Isaac dhe Sophia Andreu gjetën një gur të rrallë “opal”, një perlë gjysmë transparente, gjatë udhëtimit të tyre të parë për kërkimin e metaleve në Queensland, Australi.

Guri, i cili u gjet nga dy vëllezërit, ishte një nga gurët e çmuar më të shkëlqyeshëm dhe vlerësohej 700,000.

“Ai përfshin çdo ngjyrë të ylberit dhe çdo ngjyrë të imagjinueshme,” tha Sophia.

Ekspertët tregojnë se 90% e “opaleve” të botës ndodhen në pjesën e pasme Australiane dhe se vlera e tyre tregtare është 500 herë më e shtrenjtë se ari./abcnews.al

Artikulli paraprakRegjistrimi shtyhet për në shtator
Artikulli tjetërUdhëtimet në Gjermani nuk ndalohen