Ballina Shëndeti Shkencëtarët: Këto zakone do ju shtojnë disa vite jetë

Shkencëtarët: Këto zakone do ju shtojnë disa vite jetë

Ne mendojmë se të jesh i shëndetshëm dhe të kesh gjene të mira janë çelësat për të jetuar më gjatë. Sidoqoftë, një studim tregoi se të qenit në një marrëdhënie të lumtur është gjëja në të cilën duhet të mbështetemi. Dhe ka më shumë zakone që mund të ndihmojnë gjithashtu.

1. Të kesh bark më të sheshtë

Gratë që janë në fazën e menopauzës dhe kanë dhjam të tepërt në bark mund të jetojnë më pak kohë, sipas studimeve. Edhe nëse jeni me peshë normale, nëse barku juaj është i rrumbullakosur, ekziston disi një rrezik. Kjo shpjegohet me faktin se gratë mbi peshë kanë të ngjarë të preken nga diabeti, sëmundjet kardiovaskulare etj.

2. Përpiquni të jeni të lumtur

Të jesh i lumtur është shumë e rëndësishme për këdo, megjithatë, studimet thonë se ka një efekt edhe në jetëgjatësinë tonë. Pra, kënaqësia nga jeta, mungesa e emocioneve negative, optimizmi dhe emocionet pozitive janë ato që ju shtojnë jetën.

3. Të qeshurit më shpesh

Të qenit më i gëzuar ndikon pozitivisht në cilësinë e jetës sonë, megjithatë por edhe mund të shtojë disa vite jetë. Një studim ka zbuluar se humori na mbron nga zhvillimi i sëmundjeve kardiovaskulare dhe infeksioneve të ndryshme. Në fakt, është burimi mbrojtës i shëndetit të trurit. Çfarë mënyrë e këndshme të përpiqesh të jetosh më gjatë!

4. Të qenit më i organizuar

Një studim tregoi se individët e ndërgjegjshëm priren të bëjnë jetë më të gjatë. Kjo veçori flet edhe për funksionimin tonë njohës. Prandaj përpiquni të jeni më të vetë-disiplinuar, të organizuar, efikas dhe të orientuar drejt qëllimit nëse kujdeseni për jetëgjatësinë.

5. Ecja çdo ditë

Një studim tregoi se çdo 30 minuta shtesë e qëndrimit joaktiv lidhet me një rrezik 32% më të lartë të zhvillimit të një sëmundjeje të rëndë. Dhe fjalë për fjalë, çdo hap ka rëndësi kur bëhet fjalë për zvogëlimin e rrezikut të zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare. Pra, duke ecur 2,100 deri në 4,500 hapa çdo ditë, ju mund të zvogëloni rrezikun e sulmeve në zemër, dështimit të zemrës ose goditjes në tru.

6. Dalja më shpesh

Njerëzit që kanë një jetë aktive shoqërore mund të jetojnë jetë më të gjatë dhe më të shëndetshme. Kjo shpjegohet me faktin se njerëz të tillë kanë tendencë të kenë sjellje më të mira shëndetësore, si ngrënia e ushqimeve të shëndetshme dhe të qenit aktiv fizikisht. Njerëzit që qëndrojnë të mbyllur kanë një rrezik më të lartë për të pasur sistem të dobët imunitar për shkak të stresit më të madh.

7. Lindja më vonë në jetë

Një studim thotë se nëse jeni në gjendje të keni fëmijë pas moshës 33 vjeç, shanset tuaj për të jetuar më gjatë rriten. Këto gra kanë dyfishin e shanseve për të jetuar deri në 95 vjet krahasuar me ato që kanë lindur fëmijën e tyre të fundit para moshës 29-vjeçare.

8. Kontrollimi i nivelit tuaj të vitaminës D më shpesh

Shumë sëmundje që lidhen me moshën mund të shkaktohen nga mungesa e vitaminës D. Një studim ka zbuluar se vitamina D mund të ngadalësojë plakjen. Kështu që rekomandohet të kontrolloni nivelin e vitaminës D më shpesh.

9. Kujdesi për nipërit dhe mbesat tuaja

Jo vetëm që marrin dashurinë e sinqertë nga të vegjlit edhe mund të jetojnë më gjatë.

10. Bërja e punëve të shtëpisë

Ushtrimi i rregullt është një çelës për të jetuar më gjatë. Sidoqoftë, nëse nuk keni kohë ose dëshirën për të shkuar në palestër, përsëri mund ta mbani veten të shëndetshëm duke bërë punët e shtëpisë tuaj. Për shembull, duke pastruar dritaret për vetëm 30 minuta, do të digjni 190 kalori dhe hekurosja për të njëjtën kohë do të tonifikojë muskujt e pjesës së sipërme të trupit.

11. Pastroni dhëmbët rregullisht

Kujdesi për higjienën tuaj orale ndihmon absolutisht në ruajtjen e dhëmbëve të shëndetshëm dhe funksionalë. Por përveç kësaj, duket se ju zgjat jetën. Duhet të lani dhëmbët tuaj në mëngjes dhe në darkë çdo ditë dhe të shkoni për vizitë tek dentisti më shpesh.

Artikulli paraprakStudimi: Bimët në shtëpi mund të përmirësojnë mirëqenien tuaj mendore
Artikulli tjetërA L A R M në Greqi, zbulohet varianti i kombinuar i koronavirusit