Ballina Shëndeti Uthulla: 6 përdorime të vlefshme për të cilat mund të mos jeni...

Uthulla: 6 përdorime të vlefshme për të cilat mund të mos jeni të vetëdijshëm

Uthulla është një produkt që ekziston në çdo shtëpi. Por pse ia vlen të flasim?

Veçse është efektive, uthulla është jashtëzakonisht e lirë dhe e disponueshme gjerësisht. Është jo-toksike, zgjat për një kohë të gjatë pa humbur energjinë dhe është shumë e sigurt për t’u përdorur në lavamanin tuaj në krahasim me zbardhuesin, amoniakun ose produkte të tjera pastruese toksike. Lexoni 6 përdorime të pazakonta të uthullës që mund të mos i keni menduar:

Pastroni dritaret

Në vend që të shpenzoni para për pastruesit e dritareve, bëni vetë pastrues të uthullës. Përzieni 2 lugë gjelle uthull të bardhë me rreth 1 litër ujë ose aq ujë sa mund të mbajë një shishe sprajti. Pastaj spërkateni në zonën e dëshiruar dhe fërkojeni me një gazetë.

Detergjent për rroba

A u ndot ndonjë nga bluzat apo pantallonat tuaja nga bari? Nuk ka problem! Bëni një përzierje të 1/3 filxhan uthull të bardhë dhe 2/3 filxhan ujë. Vendoseni atë në njollë dhe fërkojeni me një leckë të pastër. Përsëriteni këtë proces derisa njolla të hiqet plotësisht dhe shpëlajeni me ujë të pastër.

Pastroni qilimat tuaj

Më në fund beteja me njollat ​​e qilimave. Një përzierje e verës së bardhë dhe pak ujë të ngrohtë do t’i bëjë qilimat tuaj të duken si të rinj.

Shpëlaj frutat dhe perimet

Uthulla mund të largojë bakteret dhe mbetjet e pesticideve nga frutat dhe perimet. Thjesht përzieni ujë me uthull në një shishe spërkatëse dhe spërkatni frutat ose perimet që dëshironi. Pastaj sigurisht shpëlajeni me ujë.

Heq edhe ngjitësin më të fortë

A e keni të vështirë të hiqni nga duart tuaja ngjitësin që mund të ketë “ngjitur” në një produkt? Përdorni uthullën si tretës dhe rezultati do t’ju ​​befasojë këndshëm. Uthulla është e mirë edhe për largimin e yndyrnave.

Luftoni lemzën

Ka shumë që pretendojnë të jenë në gjendje të largojnë lemza duke gëlltitur një lugë çaji uthull. Nëse hile të tjera për të hequr qafe lemzën deri më tani nuk kanë “kapur”, ju mbetet vetëm të provoni./abcnews.al

Artikulli paraprakSi të silleni me njerëzit që fusin hundët në jetën tuaj
Artikulli tjetërStudimi: Bimët në shtëpi mund të përmirësojnë mirëqenien tuaj mendore