Ballina Shëndeti Këshilla Një nga metodat më të mira të stërvitjes në shtëpi

Një nga metodat më të mira të stërvitjes në shtëpi

Fitball është një top ushtrimesh dhe është një nga metodat më të mira për të ushtruar në shtëpi. Isshtë i vogël në përmasa dhe shkathtësia e tij na jep mundësinë të krijojmë një libër të madh ushtrimesh për të gjithë trupin.

Ushtrimet e ekuilibruara mund të jenë të kënaqshme pasi mund të krijojmë ushtrime në një mënyrë të gjallë, gjë që e bën ushtrimin më të kënaqshëm.

Nëse shtojmë rezistencë, ushtrimi jep rezultate më të mira, ndërsa në të njëjtën kohë ndihmon në ekzekutimin korrekt të ushtrimit pa i lodhur kyçet.

Përfitimet e ushtrimeve me top janë të shumta.

Me ushtrime ekuilibri, lëvizshmërie dhe fleksibiliteti ne përmirësojmë koordinimin, forcojmë shtyllën kurrizore dhe mbrojmë belin.

Mund të zëvendësojë me sukses stolat e ushtrimeve për ushtrime me shtangë dore, shirita gome dhe shufra, ndërsa mund të përdoret gjithashtu për ushtrime të zgjatjes dhe stresit./abcnews.al

Artikulli paraprakBiden: Ditë e mrekullueshme për Amerikën (VIDEO)
Artikulli tjetërCila u krijua e para: Portokalli si ngjyrë apo frut?