Ballina Argëtim Kuriozitete Cila u krijua e para: Portokalli si ngjyrë apo frut?

Cila u krijua e para: Portokalli si ngjyrë apo frut?

A është vendosur emri i frutit për ngjyrën e tij, apo emri i frutave është emri i frutave?

Qitro patjetër u emërua i pari. Përdorimi hershme regjistruar i portokallit si frutë në gjuhën angleze është nga vitet 1300 dhe erdhi tek ne nga Old French orenge, përshtatur nga gjuha arabe. Origjina e fjalës sanskrite është e paqartë, por mund të vijë nga një fjalë që do të thotë “aromatik”.

Përdorimi i fjalës si emër ngjyre nuk shfaqet për 200 vjet të tjera, në fillimin e viteve 1500. Folësit anglez ndoshta nuk kishin një emër të veçantë për ngjyrën derisa fruti ishte në dispozicion gjerësisht në tregjet e tyre dhe nuk frymëzoi një. Para kësaj, gjuhëtarët besojnë se njerëzit zakonisht i referoheshin portokallit si “të verdhë-të kuq”, ġeolurēad në anglishten e vjetër./abcnews.al

Artikulli paraprakNjë nga metodat më të mira të stërvitjes në shtëpi
Artikulli tjetërI jepet lamtumira e fundit doajenit të muzikës shqipe, Ismet Bogujevci (VIDEO)