Ballina Argëtim Kuriozitete Pse gratë tërhiqen nga burrat me zë të trashë? (Video)

Pse gratë tërhiqen nga burrat me zë të trashë? (Video)

Keni një zë që tingëllon më shumë si James Earl Jones sesa ai i David Beckham? Ju jeni me fat: një studim i ri sugjeron që gratë tërhiqen më shumë nga djemtë me një zë të ulët kur bëhet fjalë për lëvizje afatshkurtra.

Por mos vazhdoni të ndryshoni zërin tuaj akoma, djema: Studimi gjithashtu sugjeroi që gratë i perceptojnë burrat me zëra të thellë se kanë më shumë gjasa t’i mashtrojnë ato.

Studimi, i botuar në internet në revistën Personality and Individual Differences, ofron pasqyrë se si evoluan zërat njerëzorë dhe si i zgjedhim miqtë tanë.

“Deri më tani, ka qenë e paqartë pse gratë do të donin zërat e burrave që mund të mashtronin”, tha Jillian O’Connor, autori kryesor i studimit dhe një bashkëpunëtor postdoktorature në Universitetin McMaster në Ontario, Kanada. “Ne zbuluam se sa më shumë gra të mendonin se këta burra do të tradhtonin, aq më shumë tërhiqeshin nga ata për një marrëdhënie të shkurtër kur shqetësohen më pak për besnikërinë”.

Për të kryer studimin, O’Connor dhe ekipi i saj kërkuan afërsisht 90 gra të dëgjonin zërat e burrave që ishin manipuluar në mënyrë elektronike të tingëllojnë më lart ose më të ulët, dhe më pas të zgjedhin ata që mendonin se do të kishin më shumë gjasa të mashtronin partnerët e tyre.

Studiuesit gjithashtu u kërkuan zonjave të zgjidhnin zërin që ata mendonin se ishte më tërheqës për një marrëdhënie afatgjatë kundrejt një lidhje afatshkurtër. Vendimi? Burrat me zë të thellë u pa se ishin më të përshtatshëm për një goditje dhe më shumë të ngjarë të mashtronin.

Artikulli paraprakDalin emrat, kush janë dy biznesmenët që kanë në pronësi kamionin me mbi 400 kg K O K A I N Ë
Artikulli tjetërP Ë R P L A S J E me Osmanin për çështjen e kufijve, Vuçiq braktis takimin: Kosova është pjesë e Serbisë