Ballina Kuriozitete Me sytë gati nga qielli: Ku dhe kur do të shfaqet eklipsi...

Me sytë gati nga qielli: Ku dhe kur do të shfaqet eklipsi i “Unazës së zjarrit”

CHIAYI, TAIWAN - 2020/06/21: Annular solar eclipse seen from Chiayi in southern Taiwan on June 21th, 2020. The solar eclipse fully visible in some parts the world, including southern Taiwan, covered 99.4 par cent of the sun. It is the first time since 2001 that an eclipse of this type occurred on summer solstice. In this image the so-called ring of fire is visible. (Photo by Alberto Buzzola/LightRocket via Getty Images)

Eklipsi i parë diellor i vitit 2021 do të jetë i dukshëm në Hemisferën Veriore të enjten në mëngjes.

Do të shfaqet si një “ngjarje e lindjes së diellit”, me hënën që kalon midis Tokës dhe diellit dhe errëson pjesërisht yllin nga pamja dhe duke lënë të zbuluar unazën e saj të jashtme.

Eklipsi “unaza e zjarrit” do të shihet më mirë nga banorët e pjesëve të Kanadasë, Grenlandës dhe Rusisë veriore, sipas NASA.

Sidoqoftë, në SH.B.A-në Lindore dhe Alaskën Veriore, do të ndodhë një eklips i pjesshëm diellor, pa unazë ose “unazë zjarri”, duke u dukur sikur hëna të ketë marrë një “pickim” nga dielli.

Pjesa më e madhe e Kanadasë dhe pjesë e Karaibeve, Evropës, Azisë dhe Afrikës Veriore gjithashtu do të shohin vetëm një eklips të pjesshëm.

Transmetimet e drejtpërdrejta për ngjarjen fillojnë në mëngjes herët dhe shikuesit në SH.B.A-në lindore këshillohen të marrin një pamje të qartë të horizontit lindor për ta vëzhguar atë.

NASA gjithashtu paralajmëron që përdorimi i syzeve speciale të eklipsit do të jetë i nevojshëm për të shmangur kërcënimin e verbërisë.

Ngjarja do të zgjasë për rreth një orë e 40 minuta, me fazën e “unazës së zjarrit” që zgjat pothuajse katër minuta në çdo pikë përgjatë rrugës vjetore të eklipsit diellor.

Sipas NASA, hëna e re do të jetë e dukshme në 6:53 të mëngjesit. Hëna do të bllokonte rreth 80% të diellit ndërsa lind në 5:42 të mëngjesit, duke u ngritur më lart dhe përfundimisht duke përfunduar rreth orës 6:29 të mëngjesit.

Nëse moti nuk lejon një shkrepje të eklipsit ose palët e interesuara jetojnë në një zonë pa një pamje të qartë, eklipsi diellor i ardhshëm dhe i fundit i vitit do të ndodhë më 4 dhjetor, me tërësinë e dukshme vetëm nga Antarktida dhe Afrika e Jugut.

NASA do të fillojë mbulimin me video në YouTube në 5 të mëngjesit dhe Teleskopi Virtual me bazë në Itali gjithashtu do të transmetojë ngjarjen në të njëjtën kohë. Eklipsi tjetër total diellor i dukshëm nga SH.B.A do të jetë më 8 Prill 2024. l.k/abcnews.al

Artikulli paraprakSHBA sinjalizon vëmendje më të madhe në Ballkan
Artikulli tjetërNë Gjermani po pakësohen rezervat ujore