E martë, 19 Tetor, 2021

Sa gjatë mund të qëndrojë sallata jashtë frigoriferit? (FOTO)

Must Read

Sapo mbaruat vaktin tuaj por kishte mbetur shumë sallatë. Dhe tani, çfarë të bëni? Nga njëra anë ju vjen keq që e hidhni, por nga ana tjetër lind pyetja. Nëse e lini jashtë mjaftueshëm, a do të jetë e sigurt ta konsumoni më vonë?

Përgjigja është se sallatat mund të mbahen të sigurta në temperaturën e dhomës për rreth dy orë ose një orë nëse temperatura është mbi 32 gradë Celsius. Kjo vlen për sallatat e bëra me perime jeshile si marule, spinaq dhe misër, si dhe sallatat e bëra me ushqime të gatuara, siç janë sallatat me patate, makarona, vezë ose pulë.

Në rastin e sallatave të gjelbra, të gjitha frutat dhe perimet e freskëta duhet të ruhen në frigorifer brenda dy orësh pasi të priten ose qërohen, sipas ekspertëve të bujqësisë në Universitetin Davis në Kaliforni. Bakteret e dëmshme mund të shumohen me shpejtësi në produktet e prera, përfshirë sallatat jeshile, të cilat janë lënë në temperaturën e dhomës për ca kohë.

Kur bëhet fjalë për sallatat e përmendura më lart, Departamenti Amerikan i Bujqësisë vëren se është e rrezikshme të hahet çdo ushqim i gatuar që është lënë në temperaturën e dhomës për dy orë ose më shumë (ose 1 orë mbi 32 Gradë Celsius). Arsyeja është se bakteret rriten shpejt kur ushqimi i gatuar mbahet në temperatura midis 4.5 dhe 60 gradë Celsius.

Nëse përgatitni një sallatë për drekë dhe nuk e konsumoni atë brenda dy orësh pasi të dilni nga shtëpia, sigurohuni që ta ruani me një pako akulli për ta mbajtur atë të ftohtë, kështu që është më e sigurt.

Kur të keni mbaruar vaktin tuaj, përpiquni ta vendosni sallatën përsëri në frigorifer sa më shpejt të jetë e mundur./abcnews.al

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Latest News

Elmi Aziri: ASH-AAA është e gatshme për ta përkrahur Bilall Kasamin në Tetovë (VIDEO)

Elmi Aziri nga Aleanca për Shqiptarët në Click Plus ka bërë të ditur se koalicioni opozitar, Aleanca për Shqiptarët...
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img