Ballina Shëndeti Çfarë do të ndodhë me trupin tuaj nëse hiqni dorë nga mishi...

Çfarë do të ndodhë me trupin tuaj nëse hiqni dorë nga mishi për një vit?

Shumë e kanë menduar, pak e kanë vënë në praktikë. Sado që ne e duam mishin dhe pa qenë veganë fanatikë, një abstinencë konsiderohet e domosdoshme. Madje ka arsye serioze që do t’ju bindin ta bëni këtë.

Humbje peshe

Sipas hulumtimit të Shkollës së Mjekësisë të Universitetit George Washington në SHBA, njerëzit mesatarisht mund të humbasin rreth 4.5 kg kur ndalojnë së ngrëni mish.

Rreziku i sulmit në zemër zvogëlohet

Shmangia e mishit mund të ulë presionin e gjakut dhe nivelet e kolesterolit.

Llojet e baktereve në zorrë

Sipas një studimi në Universitetin e qytetit të Nju Jorkut, vegjetarianët kanë më shumë lloje mbrojtëse të baktereve të zorrëve sesa ata që hanë mish.

Mirëqenia pas stërvitjes

Nëse muskujt tuaj janë të lënduar pas stërvitjes, kjo është për shkak të dietës tuaj të pasur me proteina. Kjo mund të çojë në një rritje të acidit urik ose acidit laktik në muskuj.

Do të ndiheni më mirë

Ata që kanë hequr mishin nga dieta e tyre raportojnë se ndihen më mirë. Miliarderi Richard Branson ka thënë se ndihet më aktiv dhe më i shëndetshëm që kur hoqi dorë nga mishi, ndërsa studimet tregojnë se vegjetarianët hanë më shumë dhe humbin peshë, vrapojnë më shpejt dhe zbulojnë ushqime të reja që u pëlqejnë.

@tn.lajmelokale
@tetovanews