Ballina Argëtim Kuriozitete Njerëzit me fuqi të mbinatyrshme që as shkenca nuk i ka shpjeguar

Njerëzit me fuqi të mbinatyrshme që as shkenca nuk i ka shpjeguar

Të gjithë kemi pyetur veten se çfarë superfuqie do të donim të kishim. Është një pyetje klasike dhe përgjigjet janë përgjithësisht: fluturimi, ndalimi i kohës ose të qenit i padukshëm, por ne kurrë nuk presim që përgjigjet tona të bëhen të vërteta.

Megjithatë, është një pjesë e vogël njerëzish unikë në mbarë globin kanë fuqi të cilat duken të pamundura për t’u shpjeguar. Përdorimi i hidrolokatorit për të përballuar verbërinë, të jetosh 50 vjet pa gjumë ose duke mbijetuar pa ushqim apo ujë deri në moshën 91 vjeçare janë gjëra të paimagjinueshme.

Vajza me shikim me rreze X

Natasha Demkina pretendon se është “vajza me sy me rreze X”. Ajo thotë se është në gjendje të shohë drejtpërdrejt brenda trupave të njerëzve duke përdorur një formë shtesë depërtuese të shikimit. Demkina është një mjeke dhe thotë se ka përdorur dhuntinë mbinjerëzore për të diagnostikuar gjendjen mjekësore, si dhe për të parë efektet e mjekësisë në kohë reale. Ajo pohon se e ka pasur këtë dhunti në pjesën më të madhe të jetës së saj, duke filluar kur ishte ende fëmijë.

Natasha Demkina claims to be the girl with X-ray eyes, using her power to diagnose illnesses in people’s organs which she can see
Në moshën 17-vjeçare ajo thotë se u vizitua nga mjeku Chris Steele, por ishte ajo që e paralajmëroi mjekun se mund të kishte kancer. Mjeku bëri një skaner pasi Demkina i tha se shihte diçka që nuk shkonte me stomakun e tij, gjë që zbuloi nyjet limfatike të zmadhuara në bark, të cilat mund të jenë një shenjë e kancerit të zorrëve.

The Russian has claimed to have this talent since she was a child
Pasi iu nënshtrua testeve mjekësore shteruese, atij iu tha se nuk kishte asgjë për t’u shqetësuar, por pranoi se rusja kishte pjesërisht të drejtë. “Ajo e pa gabim gurin në veshka, mëlçinë e zmadhuar dhe pankreasin e zmadhuar, por në fshikëzën e tëmthit kishte disa gjëndra” – që ajo nuk dinte t’i përshkruante.

Njeriu i Akullit

Një 64-vjeçar, baba i 6 fëmijëve ka fituar statusin e megastarit falë tolerancës së tij rekord ndaj temperaturave të ftohta. Wim Hof është ngjitur në malin e ngrirë Kilimanjaro me pantallona të shkurtra. Ka qëndruar në një enë plot me kuba akulli për 112 minuta dhe ka vrapuar një gjysmë maratonë zbathur në dëborë. Por çuditërisht “The Iceman” nuk e dashuron të ftohtin aq shumë sa mund të mendoni. Në fakt, ai e urren atë.

Wim Hof has broken world records with his ability to withstand the cold for prolonged periods
“Kur njerëzit thonë “ky djalë e do të ftohtin”, unë them: “Jo, e urrej!” Por fuqitë terapeutike të të ftohtit janë të jashtëzakonshme dhe për shkak se ato janë të jashtëzakonshme, kjo është arsyeja pse unë e dua atë”, – tha ai për MailOnline.

The Dutch father-of-four has become a global star and has his own therapy method
Ai thotë se zhvilloi metodën e tij, një terapi meditative dhe një mënyrë praktike për t’u bërë më i shëndetshëm, më i lumtur dhe më i fortë. Ajo përbëhet nga tre komponentë, frymëmarrja e thellë, ekspozimi ndaj ujit të ftohtë dhe një mentalitet i fokusuar. Holandezi tha se është gjithashtu e rëndësishme të pastrosh mendjen dhe të mendosh për “absolutisht asgjë” përpara trajtimit në të ftohtë. Për ditëlindjen e tij të 63-të ai kaloi 63 minuta në një banjë me akull të ftohtë.

Djali me vizion sonar

Ben Underwood humbi të dy sytë nga kanceri kur ishte vetëm 3 vjeç, por arriti t’i kalonte vitet e tij të adoleshencës pa shkop apo një qen udhërrëfyes. I linduri në Sacramento të Kalifornisë arriti të lëvizte në natyrë duke përdorur vetëm dëgjimin e tij.

Ben Underwood lost both his eyes to cancer when he was just three years old, but managed to get around
Ai bënte zhurma klikimesh me gojën e tij për të mundësuar një lloj jehone. Vetëm një vit pasi i hoqën sytë, Beni e habiti nënën e tij. Kur ishte në makinë, ai e pyeti se cila ishte ndërtesa e madhe që po kalonin. Ai tha se veshët e tij kapnin tingujt e trafikut që reflektonin nga ndërtesa në fjalë. Shkencëtarët dyshojnë se humbja e hershme e shikimit rezultoi në zhvillimin e super-dëgjimit të tij.

Ben Underwood shields himself from the cold as his mother Auquanetta Gordon takes him for radiotherapy
Vëllai më i vogël i Benit as që e dinte se ai ishte i verbër në fillim, pasi ai ishte ende në gjendje të ecte rrotull, të luante basketboll dhe të ngiste biçikletën si kushdo tjetër. Në mënyrë tragjike, Ben ndërroi jetë në moshën 16-vjeçare i njëjti kancer që i mori sytë iu rikthye. Në vitet që pasuan, janë kryer kërkime shkencore për të përcaktuar se si të verbërit e tjerë mund të mësohen të lëvizin me jehonë si lakuriqët e natës.

Njeriu që nuk ka ngrënë e as pirë për 70 vjet

Njeriu i shenjtë hindu, Prahlad Jani, pretendon se kishte mbetur pa ujë për më shumë se 70 vjet. Ai thotë se arrinte të thithte ujin përmes një vrime në çatinë e gojës së tij. Mjekët në Spitalin Sterling në qytetin perëndimor indian të Ahmedabadit u mahnitën pasi e studiuan atë për më shumë se dy javë duke e parë të mos hante apo të pinte.

Hindu holy man, Prahlad Jani, claimed to go without drinking water for over 70 years (pictured in 2003)
82-vjeçari i atëhershëm shihej vetëm duke bërë gargare me ujë, por duke mos konsumuar asgjë. Ai nuk kishte urinë apo jashtëqitje në eksperimentin 15-ditor, për të cilin mjekët thanë se do të rezultonte normal. Ai mbijetoi edhe 10 vjet të tjera, duke vdekur në moshën 91-vjeçare në maj 2020 pasi një sërë studimesh të tjera shkencore u përpoqën të zbulonin fuqitë e tij në dukje mbinjerëzore, por nuk gjetën përfundime të kënaqshme.

Njeriu që nuk ka fjetur për 50 vjet

Fermeri vietnamez Thai Ngoc pohoi vitin e kaluar se nuk kishte fjetur për gjysmë shekulli. 81-vjeçari i atëhershëm tha se nuk e kishte idenë se si dhe pse nuk mund të flinte. Gruaja e Ngoc tha se ajo ishte shqetësuar nga pamundësia e tij për të fjetur, por më pas fenomeni ishte bërë “normal”. Fermeri, i cili mund të punonte pa u lodhur ditë e natë mjaftonte që ushqehej.

“Është zhgënjyese dhe acaruese. Çfarë sëmundje e veçantë. Duke parë të tjerët duke fjetur, i kam zili. Në netët me hënë, zakonisht dal për të pastruar barërat e këqija dhe për të punuar tokën, sepse të qëndrosh ulur është e padurueshme. Është e çuditshme që unë punoj dy herë më shumë se të tjerët, por jeta ime nuk është ende aq e begatë” – tha ai.

Mediat lokale zbuluan pagjumësinë e tij në vitin 2007 dhe Ngoc u bë i njohur globalisht, por ai hodhi poshtë ofertat e shumta fitimprurëse nga kompanitë e huaja televizive për të dokumentuar jetën e tij. ©LAPSI.al

@tn.lajmelokale
@tetovanews