Ballina Shëndeti Disa ushqime që përmbajnë më shumë sheqer nga ç’mendoni

Disa ushqime që përmbajnë më shumë sheqer nga ç’mendoni

Një sfidë e madhe në dietën tonë të përditshme është të identifikojmë ushqimet që ne i konsiderojmë të shëndetshme, por në fakt fshehin sasi të vogla ose më të mëdha sheqeri.

Vetëm lloji i një ushqimi nuk mjafton për të nxjerrë përfundimin nëse ai është i dobishëm për trupin tonë. Mund p.sh. torta mund të përmbajë natyrshëm sheqer ose ëmbëlsues tjetër, por ne nuk do të mendonim të njëjtën gjë për kosin. Etiketa ushqyese e produkteve, sidoqoftë, si dhe mënyra e përgatitjes së tyre fsheh të gjithë të vërtetën e tyre ushqyese.

Pra, cilat janë pesë ushqimet ku mund të fshihet sheqeri?

Kos

I pasur me kalcium, proteina dhe probiotikë, kosi është një ushqim i shkëlqyer për organizmin tonë, por shumë shpesh ai fsheh sasi të konsiderueshme sheqeri, deri në dhjetë gramë për racion. Veçanërisht jogurtet që janë të pasuruar me copa ose lëngje frutash, si dhe drithërat apo elementë të tjerë që japin një shije më të pasur, janë të tmerrshëm për sa i përket përmbajtjes së sheqerit, ndaj është mirë të kontrollojmë mirë etiketën ushqyese përpara se t’i shtojmë në dietën tonë. Nëse nuk jemi të sigurt për përmbajtjen e tyre të sheqerit, preferojmë jogurtin klasik ose kosin e dhisë.

Lëngje dhe smoothie

Shpesh lëngjet komerciale, madje edhe ato të shtrydhura të freskëta, mund të shërbehen pa fibrat e tyre ose me përmirësues të shijes. Ato përmbajnë vitamina dhe përbërës të tjerë të vlefshëm, por duhet të konsumohen me mençuri, sepse një porcion mund të përmbajë deri në pesëdhjetë gramë sheqer. Preferojmë të konsumojmë lëngje që i kemi përgatitur vetë dhe përpiqemi të shtojmë perime, si spinaqi, që nuk përmbajnë sheqer dhe ulin ndjeshëm indeksin e tyre glicemik.

Granola

Granola është një vend ideal për t’u fshehur për sheqerin. Sigurisht, është një burim i vlefshëm i fibrave bimore dhe mund ta mbajmë në dietën tonë të përditshme, por duke zgjedhur markat që prodhojnë granola pa sheqer dhe ëmbëlsues të tjerë. Përsëri, shtimi i frutave të thata jep një efekt të pasur shije dhe na mban të ngopur për një periudhë më të gjatë kohore

Fruta të thata

Ndoshta “pista” më e vështirë nga të gjitha këto janë frutat e thata, veçanërisht ato që blejmë me shumicë dhe nuk kemi aftësinë të lexojmë etiketat e tyre ushqyese. Megjithatë, ne gjithmonë mund të pyesim në dyqan se cilat nga produktet e tyre kanë sheqer të shtuar dhe të marrim fruta të thata që nuk janë përpunuar. Hurmat, kumbullat, rrushi i thatë dhe luleshtrydhet janë disa zgjedhje të sigurta dhe në rast se nuk jemi të sigurt për përmbajtjen e tyre të sheqerit të rafinuar, më mirë të konsumojmë disa bajame të pakripura.

@tn.lajmelokale
@tetovanews