Ballina Argëtim Kuriozitete Deodorantët shkaktojnë astmë dhe probleme të lëkurës

Deodorantët shkaktojnë astmë dhe probleme të lëkurës

Me deodorantët synohet që trupi të ketë një erë freskuese!

Megjithatë sipas shkencëtarëve, deo-t mund të jenë duke shkaktuar efekte anësore, pasi ato në të shumtën e rasteve u shkaktojnë sëmundje, transmeton Klan Kosova.

Më shumë se një e katërta e njerëzve vuajnë reagime të këqija ndaj kimikateve që gjenden në sprej të ndryshme, thekson një studim i ri australian.

Studiuesit pyetën 1.100 njerëz për të arritur përfundimin.

Ata gjetën se 26 për qind besojnë se përjetojnë reagime ndaj kimikateve në deodorantët, freskuesit e ajrit dhe furnizimet e pastrimit.

Efektet anësore të raportuara zakonisht nga kimikatet “e dëmshme” që gjenden në këto produkte përfshijnë sulme astmëshe, migrenë dhe probleme të lëkurës, shkruan Daily Mail, transmeton Klan Kosova.

@tn.lajmelokale
@tetovanews