Ballina Shëndeti Fruti që ju mbron nga kanceri, sëmundjet e zemrës dhe diabeti!

Fruti që ju mbron nga kanceri, sëmundjet e zemrës dhe diabeti!

Ky frut është përdorur për më shumë se 5 mijë vjet në Indi, për rinovimin e trupit dhe për të forcuar sistemin imunitar. Amla është një frut me ngjyrë të verdhë dhe të gjelbër. Ajo mund të rritet deri në 18 metra.

Antioksidantët si vitamina C dhe polifenolet gjenden në shumicën e frutave dhe mund të ofrojnë mbrojtje kundër sëmundjeve kronike, por edhe sëmundjeve të rënda si kanceri, sëmundjet e zemrës dhe diabeti.

Amlaki është një burim i shkëlqyer vitamine C. Në 100 gram amla mund të ketë deri në 450 miligramë vitaminë, kështu që lëngu i saj mund të ketë deri në 30 herë më shumë vitaminë C se sa te lëngu i freskët të portokallit.

Amla (Amalaki) është një fryt i jashtëzakonshëm i fuqishëm me veti të shumta të dobishme që shërbejnë për shëndetin tonë:
1. Dhimbje stomaku
Problemet e shumta të barkut mund të zgjidhen me këtë frut, ashtu si dhe dhimbjet e barkut, diarre, të vjella, infeksione dhe probleme të tjera të tretjes.

2. Diabeti
Amlaki përmirëson funksionin e mëlçisë, ndihmon në uljen e enjtjeve, dhimbjeve dhe funksionin e pankreasit. Konsumi i saj i rregullt ul nivelin e sheqerit te njerëzit me diabet të tipit 2, duke rregulluar sekretimin e insulinës.

3. Detoks për mëlçinë
Është vërtetuar shkencërisht se amalaki është i mahnitshëm në pastrimin e mëlçisë nga toksinat, sidomos nga efektet negative të medikamenteve.

4. Lëkura
Ky frut i mahnitshëm është përdorur si një trajtim kundër skuqjes, puçrrave të fytyrës dhe problemeve të tjera të lëkurës, duke përfshirë të gjitha llojet e inflamacioneve./sn/

@tn.lajmelokale
@tetovanews