Ballina Argëtim Jetë & Stil 10 vendet që duhen vizituar këtë verë

10 vendet që duhen vizituar këtë verë

Guida turistike, Lonely Planet zbulon destinacionet më të mira që duhen vizituar në vitin 2018.

Jani të pavendosur se ku do t’i kaloni pushimet vitin që vjen? Ja një listë me 10 vendet më të bukura që prezanton Lonely Planet.

Në vend të parë renditet Kili. Pas Kanadasë vitin e kaluar, për vitin 2018 është Kili destinacioni turistik më i rekomanduar për t’u vizituar.

Arsyeja? Në 2018-ën, vendi amerikano-jugor do të festojë 200 vjetorin e pavarësisë. Pas Kilit, vendi tjetër për t’u vizituar në vitin 2018, duhet të jetë Koreja e Jugut, e cila do të mirëpresë lojërat e ardhshme Olimpike të Dimrit..

Në vend të tretë është Portugalia, vend, i cili vitet e fundit ia ka dalë të mos jetë më nën hijen e Spanjës. Në vend të katërt renditet Xhibuti e më pas Zelanda e Re, Malta, Gjeorgjia, Ishujt Moris, Kina dhe Afrika e Jugut.

Mesa duket, janë kryesisht vendet e Azisë dhe ato të hemisferës jugore që dominojnë listën në fjalë./sn/

Artikulli paraprakTurqia heq Google Earth, fut sistemin e saj CAS
Artikulli tjetërLista e 33 librave që duhen lexuar para moshës 30 vjeç