Ballina Argëtim Kuriozitete 25 Fakte interesante për disa shtete të Evropës

25 Fakte interesante për disa shtete të Evropës

Evropa eshte pergjegjese per pjesen me te madhe te shpikjeve teknologjike, kulturen dhe gjuhen qe dominon boten sot. Ju sjellim ne vazhdim fakte interesante per Evropen qe shumica e njerezve nuk i dine!

25 – Evropa, teknikisht nuk eshte kontinent. Ndarja e saj nga Azia ishte ne fakt ide e grekeve.

24 – Italianet nuk pine kapuçino pas ores 11:00.

23 – Ne Berlin ka me shume restorante Doner Kebap se ne Stamboll.

22 – Ndertimi i Kishes Sagrada Familia ne Barcelone ka zgjatur me shume se ndertimi i piramidave (ndertimi i kesaj kishe ka filluar ne vitin 1882 dhe ende nuk ka perfunduar).

21 – Vendi me i vizituar ne Evrope eshte Disneyland ne Paris.

20 – Ne Muzeun Britanik jane te ekspozuara vetem 1% e artefakteve qe ne te vertete mbahen ne kete muze.

19 – Tualeti me i late ne Evrope gjendet ne Mont Blanc ne mbi 4.200 metra lartesi mbidetare!

18 – Shteti i Belgjikes ka rrjetin me te dendur hekurudhor ne bote (113.8 km / 1.000 km2)

17 – Peruçica ne Bosnje eshte nje nga xhunglat e fundit ne Evrope. Po, Evropa ka xhungel!

16 – Bullgaria eshte shteti me i vjeter ne Evrope dhe shteti i cili nuk e ka ndryshuar emrin e tij qe nga viti 681 i eres sone.

15 – 40% e popullsise se Greqise jetojne ne kryeqytetin e saj, Athine.

14 – Ne Islande nuk ekzistojne mushkonjat.

13 – Epoka e Erret ne Evrope ka zgjatur dy here me shume sesa koha qe kur Shtetet e Bashkuara jane komb.

12 – Rusia ka mbi 13.000 fshatra te pabanuara.

11 – 40% e siperfaqes se tokes se Evropes i takon Rusise.

10 – Ndertimi i Kulles se Pizes ka zgjatur me shume se 200 vjet dhe ajo ende priret.

9 – Kruasanti eshte shpikur ne Austri.

8 – Grenlanda eshte ishulli me i madh ne bote

7 – Vetem brenda nje jave shkallet levizese ne metron e Londres pershkojne nje gjatesi sa dy here perimetri i Tokes.

6 – Ne aeroportin e Brukselit shiten me shume çokollata sesa ne çdo vend tjeter ne bote.

5 – Ne Evrope, Suedia ka me se shumti McDonalds per koke banori.

4 – Fale perbindeshit Lochness, Skocia çdo vit gjeneron 7 milione euro nga turizmi.

3 – Nga Spanja ne Afrike mund te arrihet me traget vetem per gjysme ore.

2 – Qyteti me emrin me te gjate ne Evrope eshte Lanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch ne Uells.

1 – Lihtenshtejni eshte nje shtet, i cili gjate angazhimit te tij te fundit ushtarak ne vitin 1866, kishte derguar ne Itali 80 ushtare ndersa ishin kthyer 81 ushtare. Duket se ne Itali kishin gjetur nje mik.

/fm/

Artikulli paraprakKFOR-i ka shtuar praninë në rajonet me shumicë serbe
Artikulli tjetërLlatasi kërkon dëgjimin e “bombave” kundër tij