Ballina Argëtim Kuriozitete Çdo vit, 5.4 milionë persona në botë pickohen nga gjarpërinjtë

Çdo vit, 5.4 milionë persona në botë pickohen nga gjarpërinjtë

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), çdo vit 5.4 milionë persona në botë pickohen nga gjarpërinjtë.

Po sipas kësaj organizate, çdo vit 138 mijë persona nga e gjithë bota humbin jetën nga gjarpërinjtë dhe 400 mijë të tjerë mbeten me aftësi të kufizuara.

Sipas të dhënave, gjysma e rasteve që rezultojnë me vdekje ndodhin në Indi.

Ndërsa si arsye e numrit të madh të nivelit të vdekjeve në Indi llogaritet të jetë mungesa në ndërhyrjet emergjente dhe në shërbimet e përgjithshme shëndetësore./AA

Artikulli paraprakVIDEO/ Shitësi i shalleve ‘vë në gjumë’ ukrainasin, skena të pabesueshme dhune para finales në Kiev
Artikulli tjetërQeveria Zaev nuk ka ende versionin shqip të faqes zyrtare në Internet