Ballina Argëtim Kuriozitete Habit studentja, shkon në mbrojtjen e diplomës me pushkë në krah

Habit studentja, shkon në mbrojtjen e diplomës me pushkë në krah

Një vazjë që në ditën e saj të diplomimit kishte me vehte një pushkë, ka ngjallur shumë debat në SHBA -lidhur me liritë personale, protestat e studentëve si dhe privilegjin e të bardhëve.

Kaitlin Bennet e cila diplomoi në një universitet në Ohio, shkoi në qytetin e studentëve me një pushkë të llojit AR-10 gjysmë-automatike, teksa në duar mbante një kapelë të diplomimit ku shkruhej “eja dhe merre”.

22 vjeçarja më vonë e ka publikuar këtë fotografi duke thënë se po protestonte kundër politikave të universitetit që ndalon mbajtjen e armëve nga studentët, profesorët dhe të punësuarit brenda universitetit, mirëpo lejon “mysafirët” që të mbajnë armë (por jo në ndërtesë).

Ajo ka theksuar se në universitetin e saj ishin vrarë katër studentë të paarmatosur në vitin 1970, raporton BBC. Publikimi i saj është shpërndarë më shumë se 4 mijë e 800 herë, dhe ka 19 mijë pëlqime, në këtë publikim ajo shpjegon veten- duke thënë se po promovon të drejtën e saj për t’u mbrojtur.

Disa komentues kanë thënë se nëse ajo do t’i takonte ndonjë komuniteti pakicë në Amerikë, nuk do të lejohej që të ecte lirë me armën në shpatulla, mirëpo këtë privilegj e gëzoi vetëm sepse është e bardhë./sn/

Artikulli paraprakDy muaj pas helmimit, ish spiuni rus del nga spitali
Artikulli tjetërPolicia i sekuestron ish-kryeministrit 72 çanta me bizhuteri