Ballina Shëndeti Pasojat nga pirja e duhanit, kështu duken mushkëritë

Pasojat nga pirja e duhanit, kështu duken mushkëritë

Një infermiere ka shpërndarë një video mjaft të rëndë duke treguar se çfarë i bën trupit tuaj pirja e duhanit.

Amanda Eller, nga Karolina veriore përmes një video ka shfaqur dy mushkëri, njëra e shëndetshme dhe njëra e prekur nga kanceri si pasojë e pirjes së duhanit.

Nga video shihet qartazi sesa i dëmshëm është tymi i duhanit kur godet mushkëritë, raporton mediumi britanik “Metro”, transmeton Periskopi.

Sa më shpejtë që ju filloni të konsumoni cigaren e parë, trupi juaj fillon të preket nga nikotika dhe monoksidi i karbonit që i bën presion zemrës tuaj.

Pirja e duanit redukton sasinë e oksigjenit në trupin tuaj, derisa ju thithni monoksid karboni dhe 4, 000 kemikale tjera.

Pirja e duanit e trashë gjakun duke rritur shancet për atake në zemër.

Gjithashtu mund të ketë efekte shkatërruese në pjellorinë e grave. Gjatë shtatzënisë rriten gjasat për lindje të parakohshme.

Tek meshkujt dëmton rëndë spermën dhe redukton dukshëm spermatozoidët. Ka raste edhe kur të çon në impotencë seksuale./Periskopi/

Artikulli paraprakEdi Rama në dhjetëshen botërore të kryeministrave më interaktiv në Facebook
Artikulli tjetërMurale me thirrje për luftë në veri të Mitrovicës