Ballina Argëtim Jetë & Stil 100 ditë not rreth e qark ishullit anglez

100 ditë not rreth e qark ishullit anglez

Sportisti ekstrem nga Britania e Madhe, Ros Egjli, ka filluar një aventurë të pazakontë. Ai pretendon të notojë rreth e qark bregdetit anglez për 100 ditë dhe pa prekur në tokë të thatë as edhe një ditë. Ros aventurën e ka filluar më 1 qershor dhe sipas parashikimeve të tij ai do të notojë 30 deri në 50 kilometra në ditë për të kompletuar distancën totale prej rreth 2 700 kilometrave. Në tjetër detaj në listën e Rosit është që gjatë gjithë këtij aktiviteti të djeg 1 milion kalori.

Idea për të notuar rreth e rrotull Britanisë Rosit i erdhi para një muaji teksa diskutonte me miqtë e tij një temë rreth lundrimit. Rosi brenda një muaji është stërvitur fizikisht dhe ka mbajtur një dietë që do i ndihmojë ta përballojë më lehtë aventurën./am/

Artikulli paraprakVIP-at që kanë vdekur në rrethana të çuditshme
Artikulli tjetërEURO ZHVLERËSOHET PËRBALLË LEKUT