Ballina Argëtim Kuriozitete Kjo është pema që nxjerr gjak në Elbasan

Kjo është pema që nxjerr gjak në Elbasan

Në Elbasan ekziston pema që prodhon gjak. Bëhet fjalë për një dru shekullor që ndodhet mes fshatrave Zavalinë të Elbasanit dhe Kabash të Gramshit.

Pema prodhon fruta të ngjashëm me manat, por brenda këtyre frutave të vegjël ka lëng flakë të kuq si gjaku.

Sipas banorëve, fruti është i ëmbël dhe me një shije të veçantë, shkruan infoelbasani.al.

Të moshuarit e lidhin atë me disa besëtytni si “pema me gjakun e Krishtit”, apo të tjerë me “kurbanin e Muslimanëve”.

Por për ata që kanë mësuar në shkollë, ai nuk është gjë tjetër veçse një man i zi.

Pavarësisht këtyre, frutat e pemës konsiderohen me vlera të larta për shëndetin dhe, për shkak të ngjyrës, kjo bëhet akoma më e besueshme.

Është koha kur frutat janë pjekur, dhe mjaft banorë drejtohen për tek “pema e gjakut” për të shijuar frutat dhe për të konsoliduar shëndetin.

Artikulli paraprakArmand Shkullaku: Festa e Ramës, si dasëm pa nuse
Artikulli tjetërTurqia i tregon “muskujt” botës, forcon mbrojtjen e saj ajrore