Ballina Argëtim Kuriozitete Ky është njeriu i vetëm në botë që veshkën s’e ka aty...

Ky është njeriu i vetëm në botë që veshkën s’e ka aty ku e kanë gjithë njerëzit

Një djalë mendohet të jetë i vetmi person në botë që ka një çrregullim gjenetik që ka bërë që veshka e tij të jetë në këmbë.

Hamish Robinson, 10-vjeç, nga Manchester, ka një veshkë ektopike – kur organi nuk është në vendin e duhur.

Ai mendohet të jetë i vetmi person në botë duke humbur kromozomin 7p22.1, i cili shkaktoi “zhvendosjen” e pazakontë të veshkës së tij.

Mjekët e kanë quajtur defektin gjenetik ‘sindromi Hamish’.

Pavarësisht se ndodhet në krye të kofshës së djathtë, veshka ende funksionon.

Megjithatë, nëna e tij, Kay Robinson, 48 vjeç, thotë se i është thënë se jeta e tij mund të jetë nën kërcënim, sepse ‘askush nuk e di se çfarë do të ndodhë’.

Problemi gjenetik i ka shkaktuar probleme të tjera 10 vjeçarit. Ai dëgjon vetëm në njërin vesh.

Artikulli paraprakLëvizjet që do bëjnë tani Athina dhe Shkupi për “Maqedoninë e Veriut”
Artikulli tjetër“Smartphone me rrota”, ja si do të jenë makinat e së ardhmes