Ballina Argëtim Kuriozitete Azizin dikur e quanin Azize, njihuni me “fshatin e mallkuar” në Turqi,...

Azizin dikur e quanin Azize, njihuni me “fshatin e mallkuar” në Turqi, ku jetojnë meshkuj pa …

Akyurt është një fshat në Turqi, i cili njihet ndryshe dhe si i “mallkuar”.

Deutsche Welle ka shkuar në këtë fshat turk ku jetojnë afër 20 transgjinorë dhe që janë përjashtuar nga shoqëria.

Ndërkaq, martesat mes kushërinjve janë ende traditë në këtë pjesë të Turqisë, në kufi me Sirinë.

“Nganjëherë më pëlqen të jem mes njerëzve, pastaj dua të rrij vetëm”, shprehet Azizi, që dikur është cilësuar si Azizja, të cilit i mungojnë organet gjenitale të dukshme./DW

Artikulli paraprakGërlicë, banorët ankohen për deponinë ilegale (VIDEO)
Artikulli tjetërArmend Rexhepagiqi rikthen “Harrova”, në duet me Tunën (VIDEO)