Ballina Argëtim Adoleshentja, bëhet femra më e re që fluturon e vetme nëpër botë

Adoleshentja, bëhet femra më e re që fluturon e vetme nëpër botë

Një adoleshente britaniko-belge u bë femra më e re që fluturoi e vetme nëpër botë të enjten dhe personi i parë që e bëri këtë në një aeroplan ultralight (aeroplan i lehtë 1-2 vendësh) pas një odiseje pesë-mujore në pesë kontinente.

Nëntëmbëdhjetë vjeçarja Zara Rutherford u rikthye në aeroportin Kortrijk-Wevelgem në Belgjikë pasi fluturoi 51,000 km mbi 52 kombe që nga nisja e saj më 18 gusht me avionin më të shpejtë me mikrolight në botë.

Brohoritjet dhe duartrokitjet e pritën ndërsa avioni i saj u ndal në pistë.

“Është vërtet çmenduri, nuk e kam pritur këtë”, u tha gazetarëve Rutherford, duke buzëqeshur dhe e veshur me flamuj britanikë dhe belg.

Pas Amerikës Veriore dhe Jugore, Rutherford mbeti për një muaj në Alaskë për shkak të motit dhe vonesave të vizave. Një stuhi dimërore detyroi një tjetër ndalesë të gjatë në Rusinë e largët lindore, përpara se ajo të udhëtonte në Azinë Jugore, Lindjen e Mesme dhe përsëri në Europë.

Kalimet e saj të preferuara ishin Nju Jorku dhe një vullkan aktiv në Islandë, por kishte momente kur ajo kishte frikë për jetën e saj, duke përfshirë fluturimin e saj nëpër Siberi dhe një arratisje nga hyrja në hapësirën ajrore të Koresë së Veriut gjatë motit të keq.

“Ata kanë testuar raketa pa asnjë paralajmërim”, tha ajo për shqetësimet e saj ndërsa konsideronte të kalonte në shtetin autoritar të izoluar gjatë një devijim nga Rusia në Korenë e Jugut.

Për të përmbushur kriteret për një fluturim rreth botës, Rutherford preku dy pika përballë njëra-tjetrës në glob: Jambi në Indonezi dhe Tumaco në Kolumbi.

Rutherford ia mori rekordin amerikanes me origjinë afgane Shaesta Wais, e cila në vitin 2017 u bë gruaja më e re që fluturoi solo nëpër botë në moshën 30-vjecare.

Ajo u bë gjithashtu belgja e parë që e bëri rreth botës solo me një aeroplan me një motor, duke kaluar ditët e gjata duke rindërtuar një listë këngësh 40-orëshe.

Adoleshentja tha se pjesa e fundit e udhëtimit të saj, nga Gjermania, kishte qenë e ndërlikuar, sepse shiu dhe bora nënkuptonin që ajo duhej të “lëkundej në disa lugina” që dilnin nga Frankfurt, por ishte e kënaqur që shoqërohej nga aeroplanët e lehtë të Forcave Ajrore belge të Kuq.

Pasi ka fituar licencën e pilotit në vitin 2020 pas trajnimit me babanë e saj që në moshën 14-vjeçare, ajo tani dëshiron të studiojë inxhinieri në një universitet amerikan ose britanik nga shtatori.

Rutherford ëndërron të jetë një astronaut dhe shpreson se udhëtimi i saj do të inkurajojë gratë në shkencë, teknologji dhe aviacion.

“Vajzat shpesh inkurajohen të jenë të bukura, të sjellshme, të dobishme dhe të ëmbla. Me fluturimin tim dua t’u tregoj grave të reja se ato mund të jenë të guximshme, ambicioze dhe të realizojnë ëndrrat e tyre”, tha ajo.

Artikulli paraprakZbulohet një shkëmb koralor gjigand i pacënuar pranë Tahitit
Artikulli tjetërMerkel refuzoi titullin e presidentes nderi të CDU-së