Ballina Shëndeti Psikologji Nuk ndjeni një fillim të ri me ardhjen e 2022? Sipas psikologëve,...

Nuk ndjeni një fillim të ri me ardhjen e 2022? Sipas psikologëve, jeni absolutisht në rregull

2022 ka ardhur dhe për shumicën duket njësoj, ashtu siç i lamë vitin e kaluar. Dhe në të vërtetë, për shkak se pushimet kanë mbaruar, mund të ndihemi më melankolikë se nuk kemi mundur të bëjmë atë që bëmë vitet e tjera me pandeminë në zhvillim dhe një mutacion pasues.

Mezi prisnim vitin 2022, por realiteti është se me ardhjen e vitit të ri nuk ka ndryshuar shumë në jetën tonë të përditshme. Ne ende vazhdojmë të shikojmë çdo ditë raste që rriten me shpejtësi me mutacionin Omicron dhe ka ende pasiguri se kur do të kthehemi në normalitet.

Edhe nëse e shihni vazhdimisht anën pozitive të jetës, është krejtësisht normale të “gënjeni” ndonjëherë.

Vitin e Ri e kaluam plot shpresë për 2022. Ne pimë shampanjën tonë të Vitit të Ri me familjen tonë duke parë fishekzjarrët dhe duke buzëqeshur për ardhjen e vitit të ri. Por gjithçka duket njësoj.

Ajo që dua të them është se nuk keni pse të pretendoni se gjithçka është në rregull kur është e qartë se nuk është ashtu. Është krejtësisht në rregull të mos ndihesh mirë ndonjëherë dhe ekziston gjithashtu kjo nevojë për pozitivitet toksik që nuk na lejon të përpunojmë emocionet negative.

Por nëse kishte një gjë që na mësoi vitin e kaluar, ishte kjo. Sa largohen emocionet negative kur i përballojmë ballë për ballë dhe jo kur i varrosim pa i përpunuar.

Gjithçka që mund të bëjmë është të përqendrohemi në të tashmen dhe momentet. Edhe ky është mësimi që do të mësojmë nga viti i kaluar dhe do ta ‘përsosim’ në vitin 2022. Do të mësojmë të gjejmë lumturinë në përditshmërinë tonë dhe në momente të vogla që do të na bëjnë të buzëqeshim. Ndoshta nesër do të bëni më të mirën dhe do të dilni me familjen për të shijuar një darkë apo një shëtitje. Por sot është ndoshta dita për t’u ulur në divan me pizhame dhe nuk ka asgjë të keqe me këtë./abcnews.al

Artikulli paraprakItalia regjistroi 189,109 të infektuar dhe 231 humbje jete në 24 orë
Artikulli tjetërÇfarë thuhet në vendimin e Thesarit Amerikan për sanksionet ndaj Dodikut