E hënë, 27 Shtator, 2021

Teknologji

“Zoom” sfidon “Google” dhe “Microsoft”

Aplikacioni i videokonferencave “Zoom”, që është rritur në mënyrë eksponenciale falë pandemisë, që e ka bërë të domosdoshme punën dhe mësimin në distancë, synon të sfidojë gjigantët e teknologjisë “Google” dhe “Microsoft”. Kompania, vlera e aksioneve të së cilës po...

Ekran i thyer? Shkencëtarët kanë dalë me një zgjidhje të zgjuar

Dy ekipe studiuesish nga Koreja e Jugut kanë njoftuar se kanë gjetur një zgjidhje për një problem që mundon miliona njerëz në të gjithë botën – ekranet e çara të telefonit celular. Ekspertët nga Instituti Koreane i Shkencës dhe Teknologjisë...

Apple kërkon të hyjë në industrinë e makinave, çfarë pritet brenda disa muajsh

Apple po planifikon hyrjen në industrinë e makinave elektrike, autonome dhe inteligjente. Lajmi ka bërë që aksionet e gjigantit teknologjik të rriten jashtë mase ditën e martë. Kështu, po bëhet gati një luftë mes Apple dhe Tesla, që aktualisht është...

VIDEO: I ra nga dora në avion, përdoruesi gjen iPhone-in të padëmtuar

Një iPhone 6S që ra rastësisht nga një avion i mbijetoi rënies me vetëm disa të gërvishtura e madje filmoi të gjithë udhëtimin drejt tokës. Celulari ra pas një incidenti të prodhuesit të filmave Ernesto Galiotto, i cili po mundohej...

9 vjeçari fiton 29 milionë dollarë nga YouTube, bëhet më i paguari këtë vit

Një nëntë vjeçar ka fituar afër 30 milionë dollarë nga videot e tij në YouTube, duke mbajtur kështu titullin e njeriut më të paguar nga YouTube për vitin e tretë me radhë. Ryan Kaji, nga Texas, fitoi 29.5 milionë dollarë...

Kujdes: Mos u lidhni kurrë në këto vende me Wi-Fi

Ju ndoshta jeni lidhur me internet të paktën një herë në një qendër tregtare apo hotel, qoftë për arsye biznesi apo private, pa menduar nëse po rrezikon të dhënat tuaja private. Por ky bashkim nuk është aspak i padëmshëm. Sot,...

YouTube heq çdo video që vë në dyshim fitoren e Joe Biden

YouTube ka njoftuar se ka nisur heqjen nga platforma të çdo videoje që flet për manipulim votash në zgjedhjet amerikane të këtij viti. Në nëntor, YouTube nuk fshinte asnjë video të tillë, duke u shprehur me një komunikatë zyrtare se...

Ana pozitive e të jetuarit në një botë të mbushur me media sociale

Në këtë pikë, po bëhet gjithnjë e më e qartë se rritja e komunikimit virtual dhe medias sociale nuk është e gjitha lule dhe bukur kur bëhet fjalë për përmirësimin e gjendjes shpirtërore të njerëzve. Bullizmi në internet është...

Snapchat jep 1 milion dollarë në ditë për videot më të shikuara

Aplikacioni i mesazheve Snapchat po ofron një shifër prej 1 milion dollarësh për përdoruesit e saj çdo ditë ndërsa përpiqet të konkurrojë me TikTok në video virale. Karakteristika e saj e re Spotlight do të përdorë një algoritëm për të...

Makina më e madhe në botë që mbjell 1,400 hektarë në 24 orë (Video)

Mbjellësi gjigand australian jo më pak se 48 metra i gjerë që mbjell 96 rreshta grurë me një traktor Baldwin 760 kf. Kjo makinë mbjell rreth 1,400 hektarë në 24 orë duke thyer rekordin botëror. Për më shumë shihni videon më...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Qetësimi i situatës në veri/ Kurti në mesnatë flet për telefonatat me Borrellin e Stoltenbergun

Kurti në një postim në Twitter ka bërë të ditur është dakorduar për qetësim të situatës. Kryeministri i Kosovës, Albin...
- Advertisement -spot_img